Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 4/2017

produkt chwilowo niedostępny

szczegóły wysyłki >>

5,25 zł

W ostatnim numerze „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego” w 2017 roku Joanna Grądziel-Wójcik omawia polską poezję kobiecą XXI wieku; tekst uzupełnia bibliografia. Następny […]

W ostatnim numerze „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego” w 2017 roku Joanna Grądziel-Wójcik omawia polską poezję kobiecą XXI wieku; tekst uzupełnia bibliografia.

Następny artykuł odnosi się do opinii, że wiek XXI jest-będzie „erą kobiet”; wybór bibliografii związanej z tą – szeroko pojętą – tematyką zawiera zarówno pozycje zwarte, jak i artykuły, podzielone na działy: Opracowania ogólne, Kobiety w literaturze, kulturze, nauce, polityce i religii, na wsi, w sporcie, na rynku pracy oraz Prawa kobiet.

„Rewolucja październikowa 1917 roku w Rosji z perspektywy 100 lat” – to artykuł związany z przypadającą w październiku bieżącego roku 100. rocznicą wybuchu przewrotu zbrojnego w Imperium Rosyjskim. W zebranej do tego tematu bibliografii wyszczególniono dwie części: opracowania ogólne oraz biografie, pamiętniki i wspomnienia.

W opracowaniach osobowych omówiono sylwetki zmarłych latem tego roku: pisarki Wandy Chotomskiej – autorki wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży oraz Julii Hartwig – cenionej poetki i eseistki, tłumaczki.

Materiał metodyczny „Maria Skłodowska-Curie – kobieta, która wyprzedziła swoją epokę” – to scenariusz imprezy bibliotecznej w formie lekcji, przygotowanej dla uczczenia 150. rocznicy urodzin dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla.

W ramach stałych rubryk prezentujemy: kwartalne kalendarium rocznic i wydarzeń, przegląd nowości książkowych dot. Wielkopolski, informacje o ciekawych imprezach kulturalnych realizowanych w bibliotekach publicznych woj. wielkopolskiego, wykaz publikacji prasowych dot. WBPiCAK w Poznaniu, a także Kronikę, czyli nagrody literackie i spis osób zmarłych – znaczących postaci literatury i kultury. 

Isbn: ISSN 0238-9142 4/2017
Format: a5
Oprawa: oprawa miękka
Liczba stron: 104
Tytuł: Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 4/2017
Rok: 2017
Numer: 4/2017

Podobne tytuły