Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 2/2018

produkt chwilowo niedostępny

szczegóły wysyłki >>

5,25 zł

W drugim numerze „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego” w 2018 roku Tomasz Umerle omawia temat: „Humanistyka cyfrowa i digitalna wiedza o literaturze”; tekst […]

W drugim numerze „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego” w 2018 roku Tomasz Umerle omawia temat: „Humanistyka cyfrowa i digitalna wiedza o literaturze”; tekst uzupełnia bibliografia.

„Archiwa jako miejsca zachowania pamięci pokoleń” – ten temat prezentujemy w związku z przypadającym w tym roku 70-leciem powołania Międzynarodowej Rady Archiwów; tekst uzupełnia bibliografia.

Kolejny artykuł w „Poradniku” to „Przewlekłe zmęczenie, wypalenie zawodowe a w tle stres”. Inspiracją do poruszenia tego tematu jest Światowy Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia, przypadający 12 maja. Zestawienie bibliograficzne zawiera wybór pozycji zwartych (od 1992 roku) i artykułów (od 2010 roku). Całość bibliografii podzielono na kilka części. Pierwsza z nich zawiera publikacje o syndromie przewlekłego zmęczenia. Druga część gromadzi prace o wypaleniu zawodowym. Wyodrębniono z niej pozycje poświęcone poszczególnym zawodom.

W opracowaniach osobowych omówiono sylwetki: zmarłego w 2017 roku Romana Bratnego – prozaika, poety, publicysty i scenarzysty filmowego, oraz Witolda Pileckiego herbu „Leliwa” – rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia KL Auschwitz – w 70. rocznicę śmierci.

Materiał metodyczny „Irena Sendler – szkice do portretu” – to scenariusz imprezy bibliotecznej, przygotowanej dla uczczenia 10. rocznicy śmierci kobiety, która ratowała żydowskie dzieci z warszawskiego getta oraz ze względu na fakt, że Sejm RP zadecydował, by 2018 był Rokiem Ireny Sendlerowej.

W ramach stałych rubryk prezentujemy: kwartalne kalendarium rocznic i wydarzeń, przegląd nowości książkowych dot. Wielkopolski, informacje o ciekawych imprezach kulturalnych realizowanych w bibliotekach publicznych woj. wielkopolskiego, wykaz publikacji prasowych dot. WBPiCAK w Poznaniu, a także Kronikę, czyli nagrody literackie i spis osób zmarłych – znaczących postaci literatury i kultury.

Isbn: ISSN 0238-9142 2/2018
Format: a5
Oprawa: oprawa miękka
Liczba stron: 128
Tytuł: Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 2/2018
Rok: 2018
Numer: 2/2018

Podobne tytuły