Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 1/2016

produkt chwilowo niedostępny

szczegóły wysyłki >>

5,25 zł

Pierwszy numer „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego” w 2016 roku tradycyjnie rozpoczynamy zestawieniem ważniejszych wydarzeń i rocznic przypadających w bieżącym roku.Następnie Joanna Krajewska […]

Pierwszy numer „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego” w 2016 roku tradycyjnie rozpoczynamy zestawieniem ważniejszych wydarzeń i rocznic przypadających w bieżącym roku.
Następnie Joanna Krajewska omawia temat „Współczesne biografie pisarek i pisarzy XX wieku”, który uzupełnia bibliografia.
Kolejny artykuł „Poradnika”: „Imigranci – palący problem Europy” ukazuje sprawy związane z przemieszczaniem się ludności z różnych kontynentów do Europy. Całość zebranego materiału podzielono na kilka części. Pierwsza z nich gromadzi opracowania ogólne. Kolejne działy poruszają zagadnienia polityki UE wobec migracji, stosunku mieszkańców Europy do imigrantów oraz tragedie związane z podróżą do Europy. W dalszych rozdziałach znajdziemy publikacje o uchodźcach, stosunku Polski do migracji i imigrantów, a także stanowisko Kościoła katolickiego wobec przybyszów. Ostatnia część o zamachach jest echem niedawnych wydarzeń. Materiał uzupełnia obszerne zestawienie bibliograficzne.
W roku 2016 przypada 100. rocznica batalii o francuską twierdzę Verdun podczas I wojny światowej – którą przypominamy w artykule „Verdun 1916 – mauzoleum śmierci”.

W opracowaniach osobowych omówiono sylwetki: Anny Achmatowej, jednej z najwybitniejszych rosyjskich poetek XX wieku – w związku z przypadającą w marcu 50. rocznicą śmierci oraz Henninga Mankella, szwedzkiego pisarza, zmarłego w październiku ubiegłego roku.

Materiał metodyczny „Co ty wiesz o chrzcie Polski?” – to scenariusz imprezy bibliotecznej proponowanej z okazji 1050-lecia chrztu Polski, przypadającego w 2016 roku. Scenariusz został podzielony na kilka części: m.in.: historyczną, literacką i plastyczną. Można z niego korzystać w całości lub adaptując poszczególne części. Załącznikiem do scenariusza jest wybór rysunków Henryka Derwicha (1921-1983), z cyklu „Piórkiem po tysiącleciu”, stworzonego w 1966 roku.

W ramach stałych rubryk prezentujemy: kwartalne kalendarium rocznic i wydarzeń, przegląd nowości książkowych dot. Wielkopolski, informacje o ciekawych imprezach kulturalnych realizowanych w bibliotekach publicznych woj. wielkopolskiego, wykaz publikacji prasowych dot. WBPiCAK w Poznaniu, a także Kronikę, czyli nagrody literackie i spis osób zmarłych – znaczących postaci literatury i kultury.

Isbn: ISSN 0238-9142 1/2016
Format: a5
Oprawa: miękka
Liczba stron: 131 + 8 str.
Tytuł: Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 1/2016
Rok: 2016
Numer: 1/2016

Podobne tytuły