Polityka dostarczania obiektów

Informacja dla bibliotek

  1. Biblioteki publiczne z Wielkopolski mogą dostarczać do WBPiCAK swoje zbiory po uprzednim podpisaniu umowy depozytowej (wzór umowy użyczenia.pdf; wzór umowy użyczenia.doc).
  2. Przed udostępnieniem dzieł redaktorzy biblioteki cyfrowej sprawdzają, czy zostały spełnione warunki formalne (zgodne z prawem autorskim).
  3. Jeśli dzieło nie należy do domeny publicznej, biblioteka może podpisać umowę z właścicielem praw autorskich (autorem lub wydawcą) do danego dzieła (pomożemy zawrzeć taką umowę).
  4. Autor lub wydawca, podpisując umowę z biblioteką, może wyrazić zgodę na przejście na licencję Creative Commons.Organizacja Creative Commons opracowała wzory licencji otwartych, które pozwalają zachować własne prawa i jednocześnie dzielić się twórczością z innymi. Licencje Creative Commons działają na zasadzie pewne prawa zastrzeżone – granice dozwolonego użytku są szersze niż te wytyczone w zasadzie wszelkie prawa zastrzeżone. Creative Commons szanuje prawo twórców do określenia stopnia, w jakim chcą się dzielić swoją twórczością z innymi. Jednocześnie zachęca do tworzenia wspólnej kultury, której elementy mogą być swobodnie wymieniane. Wzory umów licencyjnych CC.
  5. Jeśli do biblioteki cyfrowej wpłynie uzasadniony protest związany z prawem autorskim, upublicznione wcześniej dzieło zostanie przesunięte do archiwum zamkniętego.
  6. Jeśli ze względu na prawa autorskie zdigitalizowanych zbiorów nie można umieścić w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej, biblioteki mają możliwość podpisania porozumienia o współpracy dotyczącego Platformy Cyfrowej Bibliotek Publicznych Wielkopolski. Na Platformie, służącej udostępnianiu i ponownemu wykorzystaniu zasobów cyfrowych należących do bibliotek publicznych, WBPiCAK umieści zdigitalizowaną wersję zbiorów, poddaną obróbce OCR.
  7. Biblioteki publiczne będą miały dostęp do pełnej treści publikacji, które pochodzą z ich placówki pod adresem strony internetowej http://platforma.wbp.poznan.pl:8080/dlibra. Udostępniać będą je mogły wyłącznie na miejscu, na terenie biblioteki. Aktualne dane logowania przekazuje administrator Platformy. Nie wolno przekazywać ich czytelnikom, operację logowania każdorazowo przeprowadza bibliotekarz. Biblioteki publiczne będą miały dostęp do pełnej bazy tytułów dostępnych na Platformie, a pochodzących z innych bibliotek z podaniem informacji, gdzie znajdują się oryginały oraz kto dysponuje prawami do nich.

Zapraszamy do współpracy!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: