Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 1/2022

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

5,25 zł

Pierwszy numer „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego” w 2022 roku tradycyjnie rozpoczynamy zestawieniem ważniejszych wydarzeń i rocznic przypadających w bieżącym roku. W numerze […]

Pierwszy numer „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego” w 2022 roku tradycyjnie rozpoczynamy zestawieniem ważniejszych wydarzeń i rocznic przypadających w bieżącym roku.

W numerze polecamy artykuł Mikołaja Paczkowskiego pt. „Józef Wybicki – autor nie tylko Mazurka Dąbrowskiego” – ze względu na ogłoszenie przez Sejm RP roku 2022 Rokiem Józefa Wybickiego, z okazji przypadającej 275. rocznicy narodzin poety, a także 200. roczicy jego śmierci

Kolejny artykuł w cyklu „Środowisko wielkopolskiej kultury” zawiera drugą część wspomnień Jana Janusza Tycnera, związanych ze znanymi postaciami poznańskiej kultury, m.in. Elwirą Modlibowską-Marcinkowską, Emilią Krakowską, Barbarą Wachowicz czy Krzysztofem Krawczykiem.

Następny artykuł „W poszukiwaniu szczęścia” powstał w związku z przypadającym 20 marca Międzynarodowym Dniem Szczęścia i zawiera obszerne zestawienie bibliograficzne literatury dotyczącej problematyki szczęścia w ujęciu nauk humanistycznych i społecznych, a także przykłady literatury poradnikowej w zakresie rozwoju osobistego.

W opracowaniach osobowych omawiamy sylwetki: Krystyny Feldman – aktorki, związanej z Poznaniem w 15. rocznicę śmierci oraz Ignacego Łukasiewicza – w 200. rocznicę urodzin i 140. rocznicę śmierci wynalazcy lampy naftowej.

Materiał metodyczny „Poznań – miasto śmiechu. Opowieść o satyrze poznańskiej” – to druga część scenariusza zajęć bibliotecznych, który przekazuje wiedzę o satyrze poznańskiej i jej przedstawicielach, ze szczególnym uwzględnieniem sylwetki Henryka Derwicha – w setną rocznicę urodzin.

W ramach stałych rubryk prezentujemy: kwartalne kalendarium rocznic i wydarzeń, przegląd nowości książkowych dot. Wielkopolski, informacje o ciekawych imprezach kulturalnych realizowanych w bibliotekach publicznych woj. wielkopolskiego, wykaz publikacji prasowych dot. WBPiCAK w Poznaniu, a także Kronikę, czyli nagrody literackie i spis osób zmarłych – znaczących postaci literatury i kultury.

Isbn: ISSN 0238-9142 1/2022
Format: a5
Oprawa: miękka
Liczba stron: 146
Tytuł: Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 1/2022
Rok: 2022
Numer: 1/2022

Podobne tytuły