Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 4/2016

produkt chwilowo niedostępny

szczegóły wysyłki >>

5,25 zł

W „Poradniku Bibliograficzno-Metodycznym” nr 4/2016 Cezary Rosiński (UAM) omawia najnowszy polski reportaż literacki. Tekst uzupełnia bibliografia.W artykule „Poradnika”: „Patriotyzm – […]

W „Poradniku Bibliograficzno-Metodycznym” nr 4/2016 Cezary Rosiński (UAM) omawia najnowszy polski reportaż literacki. Tekst uzupełnia bibliografia.
W artykule „Poradnika”: „Patriotyzm – co łączy Ignacego Mosia, Henryka Sienkiewicza i Feliksa Nowowiejskiego?” przedstawiamy postać Ignacego Mosia, fundatora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Poznaniu oraz tablic ku czci Wielkich Polaków, między innymi Feliksa Nowowiejskiego. W tym roku przypada 15. rocznica śmierci tego wielkopolskiego patrioty, wpisując się w Rok Sienkiewicza i setną rocznicę śmierci pierwszego polskiego Noblisty oraz 70. rocznicę śmierci wybitnego kompozytora.
W następnym zestawieniu „Kolej na nowo odkryta” przypominamy dzieje kolei na świecie i w Polsce z okazji przypadającego 25 listopada Dnia Kolejarza.

W opracowaniach osobowych omówiono sylwetki: Włodzimierza Odojewskiego, zmarłego w lipcu pisarza, autora sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych, eseisty i publicysty oraz Andrzeja Żuławskiego, zmarłego w lutym reżysera, scenarzysty, aktora filmowy i pisarza.

Materiał metodyczny „IDŹ–PATRZ–CZUJ: Poznański Czerwiec ’56” – to scenariusze warsztatów dramowych z wykorzystaniem stymulatorów – tym razem są przedstawione w dodatku do „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego”.

W ramach stałych rubryk prezentujemy: kwartalne kalendarium rocznic i wydarzeń, przegląd nowości książkowych dot. Wielkopolski, informacje o ciekawych imprezach kulturalnych realizowanych w bibliotekach publicznych woj. wielkopolskiego, wykaz publikacji prasowych dot. WBPiCAK w Poznaniu, a także Kronikę, czyli nagrody literackie i spis osób zmarłych – znaczących postaci literatury i kultury.

 

„Walizka dziadka Kazika” to scenariusze warsztatów dramowych dla dzieci i młodzieży o Poznańskim Czerwcu 1956 r. Są one częścią projektu „IDŹ–PATRZ–CZUJ: Poznański Czerwiec ’56”.

Jeśli poznawać historię Poznańskiego Czerwca 1956, to tylko w niestandardowy sposób. Jak? Doświadczyć poprzez dramę stosowaną wartości, takich jak: wolność, demokracja, czy godność osobista.

Drama stosowana jest uważana za jedną z najbardziej efektywnych metod edukacyjno-profilaktycznych wspierających uczenie przez doświadczenie. Wykorzystuje naturalną umiejętność człowieka do wchodzenia w role i umożliwia swobodną pracę nad omawianym problemem w świecie fikcji. Uczestnicy warsztatów mogą poczuć sytuację, z jaką mierzyli się uczestnicy buntu, do jakich wartości się odwoływali, jakie postawy prezentowali.
Jedną z technik dramy, którą stosujemy są „stymulatory” – zestaw celowo dobranych przedmiotów uczestnika Poznańskiego Czerwca zgromadzony w walizce, wokół których odbiorcy budują historię. Celem stymulatorów jest aktywne zaangażowanie uczestników w jej poznawanie – przyglądają się przedmiotom, zastanawiają się czym są dla bohaterów. Przedmioty stymulują wyobraźnię i pozwalają odczuć klimat tamtych dni, „wejść” w świat bohaterów.
Osoby i instytucje zainteresowane przeprowadzeniem warsztatów o Poznańskim Czerwcu mogą wypożyczyć walizkę ze stymulatorami z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Dział Informacji Bibliograficznej i Regionalnej.

Isbn: ISSN 0238-9142 4/2016
Format: A5
Oprawa: miękka
Liczba stron: 100 + 58
Tytuł: Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 4/2016
Rok: 2016
Numer: 4/2016

Podobne tytuły