Kornhauser Jakub - Krwotoki i wiewiórki

produkt chwilowo niedostępny

szczegóły wysyłki >>

28,35 zł

Co mają wspólnego ze sobą tytułowe krwotoki i wiewiórki? Ale czy na pewno to właściwe pytanie, które narzuca lektura czwartego […]

Co mają wspólnego ze sobą tytułowe krwotoki i wiewiórki? Ale czy na pewno to właściwe pytanie, które narzuca lektura czwartego tomu próz poetyckich Jakuba Kornhausera? Może prawda o tym pisaniu wcale nie korzysta z tak oczywistych narzędzi jak uwspólnienie mianowników poszczególnych tekstów? Może to jednak, jak głoszą ich tytuły, wiersze po prostu, kolejno o: demonach, pamięci, celebracjach, bumelanctwie, upadaniu, kaskaderce, samorządzie, programie „Mieszkanie+”, ojczyźnie itd.? A może prawda o tym pisaniu jest dalece mniej ważna niż prawda o czytaniu tego pisania? Może w prawdzie o czytaniu mianowniki, do których niemal wszelkie omówienie chciałoby je sprowadzić, pozostają do siebie niesprowadzalne i wystarczyć powinny nam skojarzenia, podobieństwa, odległe dziedziny świata budowanego z kreślonych zręcznie scenek, twierdzeń, czy kilku rejestrów pisma i mowy? Że ostatecznie „życie codziennie mierzy się tu z absurdem”? A może niekoniecznie, i proza poetycka Kornhausera syci się już nadto jedynie owymi słynnymi oparami absurdu? Po co bowiem – zdaje się sugerować w nowym tomie wychylający się spomiędzy wierszy, niewidoczny autor – przesadzać?

Jakub Kornhauser (1984) – poeta, tłumacz, eseista, redaktor, literaturoznawca, nauczyciel akademicki. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ. Opublikował cztery książki poetyckie, za Drożdżownię (2015) otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej, do której nominowano go także za Dziewięć dni w ścianie (2019). Ostatnio wydał monografię Preteksty, posłowia. Małe kanony literatury światowej (2019), tom próz rowerowych Premie górskie najwyższej kategorii (2020, Nagroda Literacka „Znaczenia”) oraz przekłady opowiadań Gherasima Luki Kleptoobiekt śpi i inne prozy (2020) i wierszy Miroljuba Todorovicia Świnia jest najlepszym pływakiem (z K. Siewior, 2020). Redaktor prowadzący serii wydawniczych: awangarda/rewizje (Wydawnictwo UJ), Rumunia Dzisiaj (Universitas), wunderkamera (Instytut Mikołowski). Redaktor pism „Nowa Dekada Krakowska” i „Romanica Cracoviensia”, były redaktor „Literatury na Świecie”. Mieszka w Krakowie.

Autor okładki i koncepcji graficznej: Piotr Zdanowicz

Autor: Kornhauser Jakub
Isbn: ISBN: 978-83-66453-53-1
Format: 16 × 21 cm