okładka książki Marty Podgórnik pt. Erwin i Fatum

Podgórnik Marta – Erwin i Fatum

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

28,00 zł

Gorycz wpisana jest w dykcję podmiotek lirycznych wierszy Marty Podgórnik i nie sposób wyobrazić sobie tej poezji w innym z […]

Gorycz wpisana jest w dykcję podmiotek lirycznych wierszy Marty Podgórnik i nie sposób wyobrazić sobie tej poezji w innym z odcieni ironii. Przesączony nią tom „Erwin i Fatum” przynosi 28 nowych utworów zbudowanych wokół centralnych dla śląskiej poetki tematów: miłości, literatury i śmierci. Sus ku wyobrażeniu, o jakiej książce mowa, blokuje jednak otwierające ją motto z La Telliera wymierzone w pewność i otwierające lekturę na modus zwątpienia, choćby po to, by nie wpaść w lekturowy kanał – „banał o mnogości znaczeń”. Przekraczając go, lepiej dostrzec uchwyconą przez poetkę mnogość trybów mówienia, precyzję kalibracji autotematycznych i środowiskowych passusów, frapującą nieprzystawalność ram i postaw społecznych, która, jak się zdaje, uruchamia ostrza poszczególnych wierszy: raz to ku pracy detalu, innym razem – symbolu, najczęściej – gdzieś pomiędzy.


Marta Podgórnik (ur. w 1979 r.) – poetka, redaktorka, krytyczka literacka, tłumaczka, wykładowczyni warsztatów twórczego pisania. Laureatka m.in.: Nagrody im. Jacka Bierezina, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.


Autor okładki i koncepcji graficznej: Piotr Zdanowicz
Autorka zdjęcia wykorzystanego na okładce: Elżbieta Lempp

Autor: Podgórnik Marta
Isbn: 978-83-66453-97-5
Format: 11,5 × 17 cm
Oprawa: oprawa miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 40
Rok wydania: 2023
Nr tomu w serii: 277
Patroni medialni: Kontent, Wizje, kulturaupodstaw.pl, kulturapoznan.pl

Podobne tytuły