okładka książki Patrycji Sikory pt. wszyscy o nas mówią

Sikora Patrycja – Wszyscy o nas mówią

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

28,00 zł

Co przynosi drugi tom wierszy Patrycji Sikory? Przede wszystkim fragmenty przypominające kilkusekundowe filmy – formę pozornie niezobowiązującą, a przecież panującą […]

Co przynosi drugi tom wierszy Patrycji Sikory? Przede wszystkim fragmenty przypominające kilkusekundowe filmy – formę pozornie niezobowiązującą, a przecież panującą niepodzielnie w nowym porządku komunikacji społecznościowych (oficjalnie) mediów – narzucające zrazu kontekst audialny, wizualny, symboliczny; nakazujące wiele się domyślać i w myślach obracać słowa niby to wyrwane z kontekstu, ale przecież od początku zamierzone jako ów fragment i być może w kontekst, dopiero w sytuacji lektury, obrastające. Poetka nader sprawnie mapuje ten stan rzeczy, lecz nie relacjonuje go. Korzysta. Tyrania fragmentu okazuje się dobrą okazją do odświeżenia spojrzeń na rodzaje zdarzeń, których ontologiczny status należy do wątpliwych: to może być równie dobrze projekcja, strzępek snu, powidok natrętnej reklamy, sytuacja spięta w pamięci z poczuciem zakochania – „tak działa w tobie wiersz”, który poetce udaje się nieraz napisać, a wątpliwości przekazać dalej. Że są to teksty miłosne, lesbijskie, dziewczyńskie, zbuntowane, ale i zdystansowane do wielu smutnych „polsk” i jej generatorów dystansu – tym ciekawiej.


Patrycja Sikora – poetka, pisarka. Urodzona w Wieruszowie w 1989 roku. Za debiutancki tom „Instrukcja dla ludzi nie stąd” (2020) nominowana do „Paszportów” Polityki. Wielokrotna laureatka slamów poetyckich. Publikowana i tłumaczona na języki obce. Redaktorka kwartalnika literackiego „Strona Czynna” oraz antologii wierszy „Biji Rojava!” (2019) i „Jak długo będziemy musieli” (2020). Mieszka i pracuje w Poznaniu.


Autor okładki i koncepcji graficznej: Piotr Zdanowicz
Autorka ilustracji wykorzystanej na okładce: Natalia Polasik

Autor: Sikora Patrycja
Isbn: 978-83-66453-81-4
Format: 11,5 × 17 cm
Oprawa: oprawa miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 40
Rok wydania: 2022
Nr tomu w serii: 256
Patroni medialni: Kontent, Wizje, kulturaupodstaw.pl, kulturapoznan.pl

Podobne tytuły