Paweł Koñjo Konnak – Metka z Glettkau, WBPiCAK 2022

Konnak Paweł Koñjo – Metka z Glettkau

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

33,60 zł

Koñjo powraca z nowym tomikiem Metka z Glettkau! Książka nie tylko dla Kosmitów i Kosmitek!

Koñjo, jaki jest, każdy widzi. Na scenie, na antenie i w druku to wciąż jeden i ten sam król festynów wierny antyestetyce punkowych zinów oraz legendzie Totartu, której jest bodaj najbardziej niestrudzonym akwizytorem. Kontekst generacyjny jego poezji wydaje się szalenie ważny.
Podobnie jak istnieje jeden głos poety pokolenia „Brulionu”, ten który daje o sobie znać nawet w cichej lekturze, bo wrył się w zbiorową wyobraźnię dzięki aktywności muzycznej Świetlików, tak samo trudno odkleić lekturę wierszy Koñja od praktyk performerskich – specyficznej nadekspresji i atmosfery pure-nonsensownych scenek, którymi ów wyobraźnię rozsadzał za pomocą mass mediów w latach 90. ubiegłego stulecia. Ale, jak się jednak zdaje, szczególnie w nowym tomie w tym rzecz, by przyjąć prawdę błazna z wyboru, kiedy nie błaznuje i próbować odkleić słowa od powidoku nadawcy, a czasem i poetyckiej stylistyki/bezpośredniości w czytelniczym teście otwarcia się na ekstatyczno-profuzyjne doświadczenie bycia Koñjem.
Jednak – patrz: punkt pierwszy – to nadal słowa surowe, a jednocześnie podszyte podejrzeniem szwindlu jak cały punk rock. Choć w Metce z Glettkau jeszcze silniej niż wcześniej wiersze trójmiejskiego twórcy dotykają fundamentalnych prawd – przemijania, miłości i absurdu egzystencji – uśmiech nie schodzi z twarzy Koñja, choćby zmieniał się czasem w zagadkowy grymas.


Paweł Koñjo Konnak – postabsurdalny artysta przełomu wieków. Uczestnik działań ruchu punk i Tranzytoryjnej Formacji Totart, z którą do dnia dzisiejszego zrealizował kilkaset akcji o charakterze metafizyczno-społecznym. Autor książek wielu, o dziwo cenionych tu i ówdzie. Od zawsze obywatel Kaszub.


Autor okładki i koncepcji graficznej: Piotr Zdanowicz
Kolaże na okładce i w środku tomu: Paweł Koñjo Konnak

Autor: Konnak Paweł Koñjo
Isbn: 978-83-66453-52-4
Format: 11,5 × 17 cm
Oprawa: oprawa miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 82
Rok wydania: 2022
Nr tomu w serii: 264
Patroni medialni: kulturaupodstaw.pl, kulturapoznan.pl

Podobne tytuły