okładka książki Darka Foksa pt. Patriotka

Foks Darek – Patriotka

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

35,00 zł

Darek Foks dawno już wpadł na przewrotny koncept, że kształtować czytelniczki i czytelników tak wnikliwe i wnikliwych, samodzielne i samodzielnych, […]

Darek Foks dawno już wpadł na przewrotny koncept, że kształtować czytelniczki i czytelników tak wnikliwe i wnikliwych, samodzielne i samodzielnych, a więc nieufne i nieufnych wobec globalnych postaw ciałopedagogicznych, że aż sięgające i sięgających z własnej potrzeby po poezję współczesną (w tym wiersze Darka Foksa), można jedynie, tworząc postać narratora mówiącego w wierszach, która jest właśnie przegiętym, autorytarnym nauczycielem poetyki binarnopłciowej, edgy dziadersem sypiącym ciężkimi maksymami, dowódcą batalionu pozaakademickich doktorantek uzbrojonych (jeszcze) w majtki, czułym wszechwiedzącym narratorem, wyedukowanym kochankiem, myślicielem metapolitycznym, a także niegdysiejszym chłopcem socjalizowanym do życia w świecie tajemniczym i wzbudzającym lęk, choć jednocześnie wiele obiecującym. Wyśmiewanie gestu pedagogicznego, którego działanie zasadza się na precyzyjnym przejęciu autorytarnych idiolektów mających wprowadzić czytelników i czytelniczki w rozmaite konsternacje, samo jest jednak gestem pedagogicznym. Co, poza przyjemnością czytelniczą, jest ostatecznym celem batalii autora „Café Spitfire”, jeśli po drodze, nie bez turbulencji, udaje mu się odbić resztki poetycznych wzruszeń, nie jest jasne, choć „Patriotka” zdaje się dostarczać wielu nowych, a przede wszystkim interesujących nas poszlak. Stosunek Foksa-poety, autora tomu „Patriotka” do Foksa-filmowca, twórcy filmu „Patriotka”, a także „Patriotki” do „Patriotki” również, poza lekturą tomu i pokazem kinowym, wymagać będzie osobnych dociekań.


Darek Foks (ur. w 1966 r.) – autor m.in. książek: „Historia kina polskiego” (2015), „Wołyń Bourne’a” (2016), „Ludzie kultury” (2019), „Eurydyka” (2021), „Wenus z Dessau” (2023) oraz filmu „Patriotka” (2023); ułożył „Zawrót głowy. Antologię polskich wierszy filmowych” (2018), a wspólnie ze Zbigniewem Liberą stworzył pracę/książkę „Co robi łączniczka” (2005, 2022).

Autor: Foks Darek
Isbn: 978-83-67433-00-6
Format: 16 × 21 cm
Oprawa: oprawa miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 42
Rok wydania: 2023
Nr tomu w serii: 274
Patroni medialni: Kontent, Wizje, kulturaupodstaw.pl, kulturapoznan.pl

Podobne tytuły