okładka książki Urszuli Sikory pt. Trzynasty miesiąc. Na okładce grafika z ptakiem i zwierzęciem drapieżnym

Sikora Urszula – Trzynasty miesiąc

produkt chwilowo niedostępny

szczegóły wysyłki >>

28,00 zł

W podzielonym na cztery pory roku, debiutanckim tomie wierszy Urszula Sikora testuje poetycką maszynę cyrkularnego poczucia czasu: ukorzenia bohaterki i […]

W podzielonym na cztery pory roku, debiutanckim tomie wierszy Urszula Sikora testuje poetycką maszynę cyrkularnego poczucia czasu: ukorzenia bohaterki i bohaterów swoich wierszy w relacjach rodzinnych, tradycyjnych obrzędach i wierzeniach, w lokalności oraz przypisywanym im osadzeniu w porządku przyrody. Są to wiersze nastawione na wizualny detal, spotkanie, rozmowę czy marginalne zdarzenie, wobec których podmiotka, mimo ewokowanej nostalgii, pozostaje z reguły lekko wycofana, bliska pozycji narratora; jeżeli historia i czasowość linearna zaznaczają się w wierszu z większą intensywnością, to pod postacią wojny czy kryzysu uchodźczego. Konflikt tych dwóch porządków czasowych, cena modernizacji, odbija się w bohaterkach i bohaterach jako trauma generacyjna, problemy osobiste, tajemnice – to przez nie podmiotka odsłania swoją pozycję nadawczą. Wszystko to jednak wyraża się poprzez same historie, opowieści, radość ich dostrzeżenia i podania dalej – maszyna cyrkularnego poczucia czasu działa.


Urszula Sikora (ur. w 1998 r.) – psycholożka, psychoterapeutka w trakcie szkolenia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Pracuje z młodzieżą i dorosłymi. Tomik jest jej debiutem poetyckim. Mieszka w Gdańsku.


Autor okładki i koncepcji graficznej: Piotr Zdanowicz

Autor: Sikora Urszula
Isbn: 978-83-67433-07-5
Format: 11,5 × 17 cm
Oprawa: oprawa miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 60
Rok wydania: 2023
Nr tomu w serii: 280
Patroni medialni: Kontent, Wizje, kulturaupodstaw.pl, kulturapoznan.pl

Podobne tytuły