okładka książki Zu Witkowskiej pt. Fluid

Witkowska Zu - Fluid

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

29,40 zł

Krnąbrna jest osoba narratorska debiutanckiej książki poetyckiej Zu Witkowskiej. Po pierwsze, bo w ogóle jest. Dwa, że na przestrzeni całego […]

Krnąbrna jest osoba narratorska debiutanckiej książki poetyckiej Zu Witkowskiej. Po pierwsze, bo w ogóle jest. Dwa, że na przestrzeni całego tomu równie często jak dawać wskazówki, ubogacając w preambuły/konteksty niemal każdy zbliżający się tytuł wiersza i sam wiersz, lubi podrzucić mylne tropy i wieść na manowce. Czasami nawet dosłownie – w scenerie ciernistych krzaczorów, odludnych pustkowi. Czasami na „szóste piętro hotelu bez gwiazdek” czy w plenery niemal przewodnikowe, których zagraniczna odmienność wpływać zdaje się przygodnie (choć rozmyślnie) na kształt wierszy. Nade wszystko jednak chodzi we „Fluidzie” nie o ten osobliwy formalnie dialog czy intertekstualny koktajl, co o uwidocznienie miejsc styku wyobraźni i pamięci osoby bohaterskiej (chyba samej Zu); o te strzępki rozmów, od niechcenia jakby rzucone cytaty z piosenek. O płynność, zawieszenie i o miłość albo to, za co ją bierzemy, próbując i rekonstruować ją, i pisać/czytać na nowo, nie uciekając więc także od autotematyzmu. Fluid jest w tym kontekście czymś, co jednocześnie skutecznie maskuje, ale i pozwala rozpoznać się w sferze relacji międzyosobowych jako niewidoczna metafizyczna energia. Krnąbrność, paradoksalność, afirmacja dziwności – wiersze, ponieważ „ostatecznie i tak nie rozmawiamy o tym, / co mamy na myśli”.


Zu Witkowska – urodzona w 1985 roku, poetka, doktorka nauk technicznych (chemia), copywriterka. Mieszka we Wrocławiu. Publikowała m. in. w „Odrze” i „Kursywie”. „Fluid” jest jej debiutem książkowym.


Autor okładki i koncepcji graficznej: Piotr Zdanowicz

Autor: Witkowska Zu
Isbn: 978-83-66453-61-6
Format: 11,5 × 17 cm
Oprawa: oprawa miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 42
Rok wydania: 2022
Nr tomu w serii: 258
Patroni medialni: Kontent, Wizje, kulturaupodstaw.pl, kulturapoznan.pl

Podobne tytuły