Chojnacki Roman - Dla tego życia

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

27,30 zł

Z pozoru – cisza Przez wszystkie wyłamane piórem palce – studium dłoni odbite na twarzy przez białą sierść uśmiechu – […]

Z pozoru – cisza

Przez wszystkie wyłamane piórem palce – studium dłoni odbite na twarzy
przez białą sierść uśmiechu – podwiązana skórą szczęka
przez skradającego się do gardła wilka – zatrzymane w pół drogi wycie

Z pozoru – cisza

Za nią bliżej oszalałej z bólu krwi
Przez zakwitającą w ustach różę – ta sama cisza podchodzi
strużką krwi do serca

Ukryj ocal

Ukryj ocal za oknem jesień
drwi z nas pochodnie traw wiatr wietrzy świeżą śmierć
lecz to nie ja ty we mnie
drżysz na każdy odgłos kroków
wybrani przez ciszę zamykają z łoskotem usta
a bicz ich oddechów dopada nas
przyrosłych do drzwi

Tylko księżyc łowi w nas przechodniów
skupionych w marszu zranionych
przeczuciem prawdy

Mniej więcej

Czego naprawdę żałuję w życiu
To tych kilku chwil Jasności
Ale pewnie byłem źle ubrany
Niedouczony lub cokolwiek

Mówiono najczęściej w niejasnych językach
Słowa bywają wtedy wysoko i
Łaskoczą niewprawne palce

Nie jest wcale tak trudno żyć
Trzeba tylko zamknąć się we właściwej
Chwili

(fragmenty książki)

Roman Chojnacki (ur. 1954 r. w Lesznie), poeta, krytyk literacki, autor scenariuszy teatralnych. Studia filologiczne odbył na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Debiutował arkuszem poetyckim Głos pierwszy (1973, Witryna Poetycka Okręgowego Klubu Studentów „Od Nowa” w Poznaniu). Od 1973 r. związany był z poznańskimi teatrami studenckimi oraz z grupą poetycką „Od Nowa”. W latach 1980-1988 był sekretarzem literackim Państwowego Teatru Nowego w Poznaniu oraz współredaktorem czasopisma teatralnego „Zza kulis”. Wiersze, prace krytyczne, recenzje i teksty programowe młodej poezji lat 70. publikował w „Integracjach”, „Studencie” i „Akcencie”. W 1981 r. był przewodniczącym Koła Młodych przy poznańskim oddziale dawnego Związku Literatów Polskich. Po 13 grudnia 1981 r. publikował w obiegu niezależnym pod pseudonimem Ludwik Piechocki. W 1982 r. w ramach ogólnopolskiej akcji Służby Bezpieczeństwa i Wojskowej Służby Wewnętrznej powołany został do wojska i wcielony do karnej kompanii w Wojskowym Obozie Specjalnym w Rawiczu. W 1988 r. wyemigrował do Kanady, skąd powrócił do Polski w 2018 r.

Autor okładki i koncepcji graficznej: Piotr Zdanowicz

Współwydawcą książki Romana Chojnackiego “Dla tego życia. Wybór wierszy” jest Polski Fundusz Wydawniczy w Kanadzie (Polish-Canadian Publishing Fund), P.O. Box 29562, 377 Burnhamthorpe Rd. E., Mississauga, Ontario L5A 3J4.

Autor: Chojnacki Roman
Isbn: ISBN 978-83-65772-57-2
Format: 16 × 21 cm
Oprawa: oprawa miękka ze skrzydełkami