Kronika Wielkopolski nr 3/181

produkt chwilowo niedostępny

szczegóły wysyłki >>

13,00 zł

W kolejnym numerze kwartalnika „Kronika Wielkopolski” (nr 3/181) jak zwykle artykuły, studia, opinie, wspomnienia, sylwetki Wielkopolan, nowości wydawnicze.

W 181 (nr 3/2022) numerze „Kroniki Wielkopolski” w dziale ARTYKUŁY I STUDIA Maria Mielcarzewicz pisze o Alfredzie Witoldzie Teofilu Milewskim, dowódcy 1. kompanii średzkiej w powstaniu wielkopolskim i współorganiza­torze Wielkopolskiej Artylerii Konnej;  Krystian Bedyński kreśli sylwetkę prokuratora Rajmunda Jaszczewskiego; Mariusz Niestrawski opisuje wypadki lotnicze i przymusowe lądowania w województwie poznańskim w latach 1921–1925; Sabina Haszyńska przedstawia sytuację internowanych w czasie stanu wojennego w Gębarzewie koło Gniezna; Krzysztof Kasprzak poświęca swój artykuł regionalizacji Wielkopolski; Waldemar Karolczak na warsztat bierze wiatraki w dziewiętnastowiecznym Poznaniu.

W dziale WSPOMNIENIA Bronisław Deskur pisze o zieleni na poznańskim Świętym Marcinie. W stałym cyklu SYLWETKI WIELKOPOLAN Alina Bok kreśli sylwetkę Marka Modrzyka, budowniczego instrumentów muzycznych z Regionu Kozła.

W numerze także: Andrzej Kurzyński o dworcu w Opatówku, który zmienił się w kino i ośrodek kultury; Adam Podsiadły o nowej wieży widokowej „Jagoda II” w Osiecznej; Bartosz Kiełbasa o farmie fotowoltaicznej w Brudzewie.

Poza tym NOWOŚCI WYDAWNICZE w opracowaniu Witolda Gostyńskiego; RECENZJE: Zapomniane dziedzictwo. Dawne cmentarze Poznania i Wielkopolski, pod red. Jerzego Kołackiego [Paweł Anders]; Agnieszka Słupianek-Winkowska, Kajew, Cieśle, Wszołów. Szlakiem dziejów [Zofia Kurzawa].

W dziale WYDARZENIA – PROBLEMY – OPINIE: Sebastian Tuliński o Antonim Thumie – patronie Centrum Kształcenia Zawodowego w Grodzisku Wielkopolskim; Kościół św. Bogumiła w Kole opisuje Bartosz Kiełbasa; 10 lat Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego podsumowuje Violetta Sułkowska-Nowak; Nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie przedstawia Eugeniusz Śliwiński; Poznański Festiwal Malta analizuje Stefan Drajewski; o ósmym tytule piłkarzy na 100-lecie „Lecha” Poznań pisze Andrzej Kuczyński.

Życzymy przyjemnej lektury!

Format: A5
Oprawa: miękka
Liczba stron: 144
Tytuł: Kronika Wielkopolski
Rok: 2022
Numer: 181
ISSN: 0137-3102

Podobne tytuły