okładka czasopisma Kronika Wielkopolski ze zdjęciem ulicy wzdłuż której stoją domy wśród zieleni łąk i lasów

Kronika Wielkopolski nr 2/184

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

13,00 zł

W najnowszym numerze kwartalnika „Kronika Wielkopolski” (nr 2/184) jak zwykle ciekawe teksty o Wielkopolsce, sylwetki Wielkopolan czy wspomnienia. W „Kronice […]

W najnowszym numerze kwartalnika „Kronika Wielkopolski” (nr 2/184) jak zwykle ciekawe teksty o Wielkopolsce, sylwetki Wielkopolan czy wspomnienia.

W „Kronice Wielkopolski” (nr 2/2023 w numeracji ciągłej 184) w dziale ARTYKUŁY I STUDIA Jacek Światły pisze o ewangelikach z Czarnegolasu (część 1); Michał Początek prezentuje sylwetkę Jana Karchowskiego; Krystian Bedyński zajmuje się więzieniem w Lesznie w latach 1793–2018; Tomasz Tomkowiak przywołuje gnieźnieńskie losy rzeźbiarza Floriana Władysława Rachelskiego; Ewa Siejkowska-Askutja przedstawia krótką opowieść o długiej historii cysterek w Ołoboku.

Ciekawie wypadają też stałe działy WSPOMNIENIA i SYLWETKI WIELKOPOLAN, a w nich: dawne mosty w Wielkopolsce i sylwetka Tomasza Szeszyckiego – nadleśniczego z Rokity. W części NA MAPIE WIELKOPOLSKI Adam Podsiadły przypomina, że Roman Dmowski był patronem śremskiego parku; Jerzy Szociński ukazuje wieżę ciśnień w Janowcu Wielkopolskim po rewitalizacji; Bartosz Kiełbasa zaprasza do Parafialnego Muzeum Religijno-Patriotycznego w Tuliszkowie.

Równie interesująco wypada dział WYDARZENIA – PROBLEMY – OPINIE: o tym, że Miasteczko Krajeńskie jest znów miastem pisze Marek Fijałkowski; z kolei Bartosz Kiełbasa odnotowuje odnowienie pomników powstańców styczniowych w powiecie słupeckim; Jadwiga Budkiewicz nawiązuje do wydarzenia, że w Poznaniu powstał pierwszy w Polsce stały garnizon wojsk USA; Zespół Szkół Ekonomicznych w Lesznie obchodził 110. rocznicę powstania, co zaznacza Eugeniusz Śliwiński; na plany budowy elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie wskazuje Bartosz Kiełbasa.

W numerze „Kroniki Wielkopolski” jak zwykle NOWOŚCI WYDAWNICZE w opracowaniu Witolda Gostyńskiego, a także RECENZJE: Wybrane karty z historii Nadleśnictwa Bolewice (Krzysztof Kasprzak); Danuta Płygawko, Ewa Bąk, Paula Wężyk. Poetka, która pokochała Śrem (Adam Podsiadły); Małgorzata Wryk, Opowieść mojej mamy. Ocalić rodzinną historię od zapomnienia (Józef Pietrzak).

Życzymy dobrej lektury!

Format: a5
Oprawa: miękka
Liczba stron: 144
Rok: 2023
Numer: 184
ISSN: 0137-3102

Podobne tytuły