okładka czasopisma Kronika Wielkopolski ze zdjęciem kwadratowej metalowej przypinki z herbem

Kronika Wielkopolski nr 1/183

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

13,00 zł

W najnowszym numerze kwartalnika „Kronika Wielkopolski” (nr 1/183) m.in. interesujące artykuły o Wielkopolsce, nowości wydawnicze, wspomnienia. W „Kronice Wielkopolski” (nr […]

W najnowszym numerze kwartalnika „Kronika Wielkopolski” (nr 1/183) m.in. interesujące artykuły o Wielkopolsce, nowości wydawnicze, wspomnienia.

W „Kronice Wielkopolski” (nr 1/2023 w numeracji ciągłej 183) w dziale ARTYKUŁY I STUDIA Alina Sokołowska opisuje pamiątki po wielkopolskich uczestnikach powstania styczniowego 1863–1864 w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego; Eugeniusz Śliwiński podejmuje temat Leszna i południowo-zachodniej Wielkopolski w okresie powstania styczniowego; Sebastian Tuliński zajmuje się dziejami wspólnoty ewangelickiej w Grodzisku Wielkopolskim; Krzysztof Kasprzak i Beata Raszka podejmują temat wpływu odkrywek kopalni węgla brunatnego na jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego.

W dziale SYLWETKI WIELKOPOLAN Adam Podsiadły przypomina postać Daniela Rakowicza – autora „abecadlników”.

Ciekawie prezentuje się również sekcja NA MAPIE WIELKOPOLSKI: Katarzyna Kozłowska i Marta Woźniak opisują Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia”, Przemysław Maćkowiak nowy pomnik w Jaraczewie, a Bartosz Kiełbasa – archiwum próbek i rdzeni geologicznych w Leszczach pod Kłodawą.

W części WYDARZENIA – PROBLEMY – OPINIE: XVII Festiwal Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana” Gostyń – Święta Góra (Eugeniusz Śliwiński); obchody roku generała Ignacego Prądzyńskiego w Gminie Kostrzyn (Kazimierz Matysek); temat Muzeum Stanisława Staszica w Pile ponownie otwartego dla zwiedzających (Maciej Usurski); Narodowe Święto Niepodległości w Wielkopolsce (Artur Boiński); referenda udane i nieudane (Paulina Żak); 40-lecie Szkolnego Klubu Sportowego „Jantar” w Racocie (Eugeniusz Śliwiński); rocznica Muzeum Powstania Wielkopolskiego (Artur Boiński).

W numerze 1/2023 „Kroniki Wielkopolski” także: NOWOŚCI WYDAWNICZE (Witold Gostyński) i RECENZJE książek: „Groby wojenne z okresu powstania styczniowego w Wielkopolsce” (rec. Paweł Anders); i „Czartoryscy, czyli wieczna pogoń” (rec. Józef Pietrzak).

Zapraszamy do lektury!

Format: a5
Oprawa: miękka
Liczba stron: 144
Rok: 2023
Numer: 183
ISSN: 0137-3102

Podobne tytuły