Wiersze na głos. Szkice o twórczości Andrzeja Sosnowskiego

produkt chwilowo niedostępny

szczegóły wysyłki >>

26,25 zł

Nie da się rozmawiać o poezji polskiej bez Sosnowskiego. Poeta, który odrzucił myśl o przydatności wiersza, a streszczanie swoich utworów […]

Nie da się rozmawiać o poezji polskiej bez Sosnowskiego. Poeta, który odrzucił myśl o przydatności wiersza, a streszczanie swoich utworów zdaje się uważać za operację niemożliwą i cokolwiek niestosowną, stał się czynnikiem koniecznym życia literatury. Występuje w nieomal każdej dyskusji, będąc wzorem odpowiedzialności poety przed słowem, przed własną świadomością sztuki, jej granic i końców. Jest głosem wiele znaczącym.
(Piotr Śliwiński)

Andrzej Sosnowski (ur. w 1959 r.) poeta, tłumacz, wykładowca literatury amerykańskiej na Uniwersytecie Warszawskim, redaktor „Literatury na Świecie”. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat nagród: im. Kazimiery Iłłakowiczówny na najlepszy debiut poetycki 1992 roku, im. Kościelskich (1997), „Odry” za całokształt twórczości (1998), Fundacji Kultury (1994 i 1999), nominowany do Nagrody NIKE (1997 i 2008), nominowany do Nagrody Literackiej GDYNIA. Wydał dziewięć tomów wierszy, dwa tomy prozy poetyckiej; tłumaczył m.in. takich autorów, jak Ezra Pound, John Ashbery, Elizabeth Bishoop, John Cage, Ronald Firbank, Harry Mathews. Laureat pierwszej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS (2008). Mieszka w Warszawie.

Autor: Śliwiński Piotr
Isbn: ISBN 978-83-60746-86-8