Tomsia Teresa - Kamyki. Elegie i krótkie żale

produkt chwilowo niedostępny

szczegóły wysyłki >>

22,05 zł

Teresa Tomsia wyznaje w wierszu o Szarym Orfeuszu: „Czuję się winna, że nie dość poznałam”. Przyznanie się do bezradności wobec […]

Teresa Tomsia wyznaje w wierszu o Szarym Orfeuszu: „Czuję się winna, że nie dość poznałam”. Przyznanie się do bezradności wobec tajemnicy bytu nie jest jednak klęską – raczej aktem odwagi otwierającym nowe przestrzenie poznania. Opis łagodnego pejzażu, dającego ukojenie, w przywołanym cytacie z Julii Hartwig, otrzymuje u Tomsi znamienny kontrapunkt: „Nie znajduję dziś pociechy/ w pozdrowieniu Hölderlina”. Motyw podróży realnej i mentalnej (Chwila we wrześniu, Elegia powrotna, Odwiedziny, Pożegnalna wieczerza) odwołuje się do odczuwania świata poprzez ruch, zmienność sytuacji, energię zachwycenia pięknem pejzażu materialnego i duchowego odwiedzanych miejsc, przywoływanych postaci, którymi są autorytety i przyjaciele artyści. Kamyki zwątpienia i epifanie zadziwienia światem poetka rzuca na stos, przypominając: „jesteśmy wszak dziećmi Mowy./ Ona nas wypowiada,/ wyspowiada wypaczając najczulsze znaki,/ gdy skanduje swoje wyuczone hasła”.
Adriana Szymańska

          Oczy z kamyków

          Mój przyjaciel zjawia się
          przed świtem
          w płonącym  krzewie forsycji
          podchodzi pod okna
          przykłada twarz do szyby
          jaśnieje w kącie oranżerii

          Oddycham jak najczulej
          by go nie dotknąć

          Ostatnio zabrał wszystkie swoje rzeczy

          Teraz w ogrodzie płaszcz ma z trawy
          oczy z kamyków

Teresa Tomsia, autorka książek poetyckich: Czarne wino (1981), Białe tango (1987), Wieczna rzeka – Der ewige Fluss (1996), Przed pamięcią (2000), Piękniejsze – Schöner – C’est plus beau (2000), Skażona biel (2004), Wątpiąc, idę (2005) i prozy dokumentalizowanej: Dom utracony, dom ocalony (2009). Mieszka w Poznaniu.

         

Autor: Tomsia Teresa
Isbn: ISBN 978-83-62717-19-4
Format: 13.5 × 21 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 108
Rok wydania: 2011
Nr tomu w serii: 27

Podobne tytuły