Gierszewski Maciej - Luźne związki

produkt chwilowo niedostępny

szczegóły wysyłki >>

5,25 zł

Dlaczego zatrzymałem się przy tych wierszach? Pomyślmy. Na początku jest matka, ojciec i „nikczemny syn”, na końcu popiół i ślady […]

Dlaczego zatrzymałem się przy tych wierszach? Pomyślmy. Na początku jest matka, ojciec i „nikczemny syn”, na końcu popiół i ślady niczyjej obecności, a środkiem płynie wartki strumień obrazów. Jakich? Najczęściej przypadkowych i luźnych, ale wystarczająco spławnych, aby wciąż chcieć do nich powracać. A powracać i lustrować można, i chce się, za każdym razem inaczej. W wierszu dedykowanym Krystynie Miłobędzkiej poeta powołuje nawet do istnienia „szkołę patrzenia”; „Oko żyje. Syci się sobą. Jest siebie pełne”. Tak właśnie było w Profilach z 2006 roku, kapitalnym debiucie Gierszewskiego. Nowe wiersze i prozy nie są powtórką tamtych gestów, choć brzmią równie przekonująco. Luźne związki proponują odmienne spojrzenie, świadome zdekoncentrowanie i nie tak pewne tego, ku czemu się zwraca. Ale to nadal okolice oka, które uparło się nie rozstrzygać spraw, tylko je notować. Niekoniecznie na czysto.
A tak na marginesie: skąd w Poznaniu tylu znakomitych poetów?

Jacek Gutorow  o książce Luźne związki    

Maciej Gierszewski (ur. w 1975 r.), opublikował zbiory wierszy: podrabiane przepaście (2003), Profile (2006); zredagował (ze Szczepanem Kopytem) antologię poetycką Słynni i świetni. Antologia poetów Wielkopolski debiutujących w latach 1989-2007 (2008); pisze bloga: http://hajfa.wordpress.com; mieszka w Poznaniu.

Autor: Gierszewski Maciej
Isbn: ISBN 978-83-60746-59-2
Format: 14 × 21 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 58
Rok wydania: 2010
Nr tomu w serii: 19

Podobne tytuły