W wierszu i między wierszami. Szkice o twórczości Bohdana Zadury

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

21,00 zł

Zadura pokazał dwie pozornie sprzeczne możliwości: po pierwsze, że wiersz jest wierszem, po drugie, że nie do końca wiadomo, gdzie […]

Zadura pokazał dwie pozornie sprzeczne możliwości: po pierwsze, że wiersz jest wierszem, po drugie, że nie do końca wiadomo, gdzie leżą jego granice. Z pierwszej wynika potrzeba uwzględniania jego tautologicznego, na wskroś estetycznego charakteru, druga zwraca się do rzeczywistości jako źródła poetyckich podniet, obie opierają się na słynnej zasadzie poszukiwania wiersza „tam, gdzie go nie ma”, obie żądają – od poety i odbiorcy – intensywnej uwagi, żadna nie toleruje wyręczania się nadętą powagą tradycji.
(Piotr Śliwiński)

Bohdan Zadura (ur. w 1945 r. w Puławach). Poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki. Po skończeniu studiów filozoficznych na UW (1969) pracował w muzeum w Kazimierzu Dolnym, był kierownikiem literackim Lubelskiego Teatru Wizji i Ruchu, członkiem zespołów redakcyjnych kwartalnika „Akcent” i miesięcznika „Twórczość”, od jesieni 2004 r. redaktor naczelny „Twórczości”. Jako poeta debiutował w 1962 r. na łamach dwutygodnika „Kamena”. Opublikował kilkanaście tomów wierszy, trzy powieści, dwa tomy opowiadań i kilka książek krytycznoliterackich. W ostatnich latach wydał tomy wierszy Wszystko (2008), Nocne życie (2010; Wrocławska nagroda poetycka SILESIUS 2011 w kategorii „książka roku”), Wiersze wybrane (2011) i Zmartwychwstanie ptaszka, 2012. Mieszka w Puławach i Warszawie.

 

Isbn: ISBN 978-83-62717-82-8
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 284
Rok wydania: 2013
Nr tomu w serii: 32
Opracowanie: pod red. Piotra Śliwińskiego

Podobne tytuły