okładka książki Kiš-Juzbaša Daliborki pt. Chroń własny tyłek i nie myśl o śmierci

Kiš-Juzbaša Daliborka – Chroń własny tyłek i nie myśl o śmierci

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

35,00 zł

Oparta na wątkach autobiograficznych „Chroń własny tyłek i nie myśl o śmierci” to powieść, której akcja rozgrywa się w czasie […]

Oparta na wątkach autobiograficznych „Chroń własny tyłek i nie myśl o śmierci” to powieść, której akcja rozgrywa się w czasie wojny domowej w byłej Jugosławii oraz w okresie burzy i naporu Niki, głównej bohaterki, która opuszczając dom i wchodząc w dorosłość, staje się żołnierką. Jako jedyna w oddziale kobieta Nika nie tylko mierzy się z organizującymi jej życie patriarchatem i przemocą, ale także stara odnaleźć w tych warunkach siebie: swoje potrzeby, pragnienia, poglądy, tożsamość. W atmosferze podgrzewanej wódką, marihuaną, świszczącymi kulami i ginącymi od nich towarzyszami zadanie to nie należy do łatwych.


Daliborka (Dada) Kiš-Juzbaša (ur. w 1973 r.) – serbska pisarka, wykształcona w Jugosławii (obecnie Republika Chorwacji). Jest autorką dwóch powieści i dwóch książek poetyckich oraz członkinią kilku stowarzyszeń literackich. Od 2015 r. mieszka i pracuje w Walencji. Zawodowo zajmuje się sztukami walki, zdobyła trzy czarne pasy i liczne medale na szczeblu europejskim. Wyspecjalizowała się w kobiecej samoobronie jako wszechstronna instruktorka krajowa Hiszpańskiej Federacji Olimpijskiej Zapasów i Sportów Pokrewnych (FELODA). Jest pierwszą kobietą-szefem instruktorów kobiecej samoobrony na poziomie międzynarodowym pod patronatem izraelskiej franczyzy policyjnej Combat Krav Maga International i założyła specjalną sekcję szkoleniową dla kobiet Woman Division w Walencji. Aktualnie przygotowuje drugą część powieści „Chroń własny tyłek i nie myśl o śmierci”, opowiadającą o losach bohaterów pierwszej części po wojnie i o skutkach, jakie wojna wywołała w ich życiu.

Agnieszka Żuchowska-Arendt (ur. w 1983 r.) – tłumaczka literatury z języków południowosłowiańskich, pisarka, poetka (ostatnio ukazał się jej tom „Wieszak i pogrzebacz”, wydawnictwo papierwdole 2022); śpiewa w Krakowskim Chórze Rewolucyjnym.


Autor okładki i koncepcji graficznej: Piotr Zdanowicz

Autor: Kiš-Juzbaša Daliborka (Dada)
Isbn: 978-83-67433-09-9
Format: 11,5 × 17 cm
Oprawa: oprawa miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 148
Rok wydania: 2023
Nr tomu w serii: 19
Patroni medialni: Kontent, Wizje, kulturaupodstaw.pl, kulturapoznan.pl

Podobne tytuły