wydarzenie archiwalne
termin: 26 stycznia — 08 marca
miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Tytus Szabelski-Różniak – Dziel i łącz

Czarno-białe zdjęcie, na którym widać betonowy płot oraz łąkę lub trawnik. W lewym górnym rogu logo WBPiCAK w Poznaniu. Napisy: Tytus Szabelski-Różniak, Dziel i łącz, 26.01-14.03.2024, wernisaż: 26.01.2024, godzina 18:00.

26.01-8.03.2024
wernisaż: 16.01.2024, g. 18:00
wydarzenie FB

Kapitał i ludzie; towary i zwierzęta; usługi, informacje, surowce. Aby ruch stał się naczelną zasadą zglobalizowanego świata, musi zostać odgórnie uregulowany. Każdy system musi blokować, żeby przepuszczać i przepuszczać, żeby blokować. Ważne jest jednak kogo, co, kiedy i dlaczego.

W projekcie „Dziel i łącz” Tytus Szabelski-Różniak podąża za ciągami komunikacyjnymi i infrastrukturą graniczną. Interesują go tak samo dzielenie, kontrola i kanalizowanie ruchu, jak i sposoby łączenia, naprawiania szkód środowiskowych czy przyspieszenia komunikacji. Dwie strony tej samej monety, które wydają się być nierozerwalne.

Choć fotograficzna część projektu utrzymana jest w estetycznej konwencji inspirowanej Nową Topografią, nie jest to projekt stricte dokumentalny. Uzupełniony o prace wideo, staje się metaforyczną opowieścią o dwuznacznej roli infrastruktury w dobie rozwoju globalnego handlu czy wzrostu świadomości ekologicznej, ale i kolejnych kryzysów migracyjnych i wojen. Drogi i granice; mosty i mury; zapory i bramy – istnieją naraz i wcale się nie wykluczają.


Tytus Szabelski-Różniak – rocznik 1991, fotograf i artysta wizualny. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie ukończył studia doktorskie w dziedzinie sztuki. Współpracował z toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Galerią Miłość oraz „Krytyką Polityczną”, członek toruńskiej Grupy nad Wisłą. Dwukrotny laureat stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury (2012 i 2016) i stypendium prezydenta miasta Białegostoku (2021). Finalista ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów na najlepszy dyplom artystyczny (m. in. Najlepsze dyplomy ASP 2016 w Gdańsku oraz StartPoint Prize 2016 w Pradze). Jego prace są cześcią kolekcji Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu oraz kolekcji sztuki hotelu Raffles Europejski w Warszawie. Laureat stypendium pamięci Konrada Pustoły dla fotografa zaangażowanego społecznie (2017), nominowany do tytuły Kulturysty Roku 2019 przez autorki audycji Radiowy Dom Kultury w Programie Trzecim Polskiego Radia. Rezydent w Biennale Warszawa (2020) oraz laureat Visual and Sound Arts Residency Program Funduszu Wyszehradzkiego (rezydencja w Galerii Trafó w Budapeszcie, 2021).

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: