wydarzenie archiwalne
termin: 21 czerwca
miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

OTWARTA PRACOWNIA FOTOGRAFII: Lena Peplińska – Think of a number from 1 to 77

Grafika promująca wydarzenie. Grafika 3D przedstawiająca klawiaturę komputerową oraz dłoń naciskającą jeden z klawiszy klawiatury. W tle krajobraz górski. W prawym górnym rogu logo WBPiCAK w Poznaniu. Niebieskie napisy z lewej strony grafiki: OPF: Lena Peplińska, Think of a numer from 1 to 77, 21.06.2023, g. 18:00 WBPiCAK Poznań.

21.06.2023, godz. 18:00
WBPiCAK Poznań, ul. Prusa 3
Wydarzenie FB
Spotkanie ma charakter otwarty

Zapraszamy na spotkanie w ramach OTWARTEJ PRACOWNI FOTOGRAFII. Lena Peplińska, w odniesieniu do swojej pracy dyplomowej “Think of a number from 1 to 77”, opowie m.in. o:

• teoriach spiskowych, które powstają w procesie wypełniania przez odbiorcę luk informacyjnych,
  • internetowej eksploracji treści wizualnych i tekstowych, bazujących na memie The Chart of Truth,
  • scalaniu ze sobą dowolnych jednostek informacji w linearną historię,
  • memach i ich funkcji w komunikacji wirtualnej.

Lena Peplińska – absolwentka Fotografii Intermedialnej i studentka II stopnia na Wydziale Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Kontynuuje studia II stopnia na Wydziale Intermediów. Współtwórczyni projektu badawczego POSTFOTOGRAFIA.PL.
W swojej praktyce artystycznej wykorzystuje fotografię, wideo, obiekty przestrzenne i techniki postprodukcji, by badać kształtujące się rutyny internetowe, późnokapitalistyczne paranoje, memy i teorie spiskowe w obszarze kultury obrazu. W swoich pracach polemizuje z przyjętym nawigowaniem po tym, co rzeczywiste i kwestionuje istnienie obiektywnych prawd. Traktuje internet jako najważniejsze medium w mapowaniu poznawczym, właściwe dla teraźniejszości. Poszukując symulacji rzeczywistości i ich mankamentów bada obraz generowany cyfrowo. Posługuje się referencjami do konkretnych przedmiotów, miejsc i zdarzeń, by osadzać prace we współczesnym kodzie kulturowym, dostępnym dla jego użytkowników.