wydarzenie archiwalne
termin: 07 maja
miejsce: Park Cytadela, Poznań

Spacer szlakiem rzeźb w parku Cytadela

Grafika promująca wydarzenie. Ciemnoróżowe, jednolite tło. Z lewej strony grafiki umieszczono biały rysunek przedstawiający fragment rzeźby "Kosmonauta" autorstwa Wacława Twarowskiego. W środku grafiki umieszczono logo festiwalu BAZA. Z prawej strony umieszczono loga Biblioteki Wojewódzkiej w Poznaniu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolski. Napisy: Spacer szlakiem rzeźb w parku Cytadela, oprowadza Anna Borowiec, 7.05.2023, godzina 12:30.

7.05.2023, godz. 12:30
Miejsce zbiórki: Scena Wspólna, obok parku Cytadela
(ul. Brandstaettera 1 Poznań)
Wydarzenie FB

Zapraszamy na spacer i oprowadzanie po wybranych rzeźbach, zrealizowanych w parku Cytadela w ramach “Poznańskich Spotkań Rzeźbiarskich” w latach 1968-1971, który poprowadzi dr Anna Borowiec – historyczka sztuki i literaturoznawczyni, kuratorka projektu repozytorium form przestrzennych “Sztuka Poznania”.
W poznańskim Parku Cytadela znajdują się dwadzieścia trzy rzeźby zrealizowane w ramach „Poznańskich Spotkań Rzeźbiarskich”, które odbywały się w latach 1968–1971 (dwie z pierwotnie wykonanych rzeźb niestety nie zachowały się). Pierwszą rzeźbą inicjującą powstanie parku rzeźby w tym miejscu były „Mewy” Jerzego Sobocińskiego ustawione w ogrodzie wodnym przy Alei Republik – które dwa lata temu odlano w brązie. Dwie ostatnie: Nike Bazylego Wojtowicza i Zakochanych Ireny Woch ustawiono na tym terenie latem 1971 roku. Zapraszamy Państwa na spacer i oprowadzanie po wybranych rzeźbach, które do dziś stoją w tym największym poznańskim parku. Podczas spotkania przypomnimy o twórcach poszczególnych prac, a także opowiemy o historii ich powstania.
Anna Borowiec – historyczka sztuki i literaturoznawczyni, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Kierowniczka Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Poznaniu i Działu Kolekcji Uniwersytetu im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Kuratorka projektu repozytorium form przestrzennych „Sztuka Poznania”, które obejmuje rzeźby i obiekty rzeźbiarskie stojące na terenie miasta, i wystawy „Formy w przestrzeni. Poznańska rzeźba plenerowa lat 60. i 70. XX wieku” (MNP, 2020).
Wydarzenie jest częścią Festiwalu Krótkich Form Filmowych – BAZA 2023