Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki

Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki jest największym w województwie przeglądem fotograficznym ukazującym kondycję wielkopolskiej fotografii, formy zaangażowania twórców i twórczyń w życie lokalnych społeczności oraz dokumentującym zmiany zachodzące w regionie i współczesnej rzeczywistości.

Festiwal jest wspólnym przedsięwzięciem wielkopolskich instytucji kultury, organizacji pozarządowych, grup twórczych oraz osób indywidualnych i odbywa się co dwa lata od 2012 roku z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. W ramach każdej edycji powstaje kilkadziesiąt wystaw fotograficznych, działania edukacyjne, warsztaty i spotkania. Cały program opracowywany jest w formie katalogu, który podsumowuje i utrwala dokonania fotograficznego środowiska twórczego w Wielkopolsce.

Patronem Festiwalu jest Ireneusz Zjeżdżałka, przedwcześnie zmarły fotograf pochodzący z Wrześni, którego twórczość stała się synonimem miłości do regionu i miejsca swego pochodzenia.

Patron Festiwalu:
Ireneusz Zjeżdżałka

(1972-2008) Absolwent poznańskiej Akademii Rolniczej. Jako fotograf debiutował w końcu lat 90. na 8. Krajowym Salonie Fotografii Artystycznej „Żary 98” i X Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze. W latach 1998-2003 pracował w Galerii Fotografii „pf” mieszczącej się w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu, a następnie był redaktorem naczelnym „Kwartalnika Fotografia”. W 2002 został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki i został członkiem ZPAF. Należał do dokumentalistów polskich przełomu XX i XXI w.

 

Organizator

Czarno-białe zdjęcie przedstawia portret mężczyzny w średnim wieku, spoglądającego z ukosa w stronę obiektywu.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: