5. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki

Wielkopolski Festiwal Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu (WBPiCAK) w dniach 15-31 października 2020 roku, organizuje 5. Wielkopolski Festiwal Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki. Celem imprezy jest przegląd fotograficznej aktywności Wielkopolan: miejsc gdzie ta aktywność się uzewnętrznia, artystów o rodowodzie wielkopolskim i konkretnych wydarzeń artystycznych. W ramach festiwalu obok rozstrzygnięcia konkursu „Moja Wielkopolska” odbędzie się szereg działań edukacyjnych oraz wystaw fotograficznych podejmujących tematykę regionu. Imprezy te będą zrealizowane w galeriach Poznania oraz w ponad pięćdziesięciu galeriach, bibliotekach i ośrodkach kultury na terenie województwa wielkopolskiego. Wydarzenia te zostaną zorganizowane przez lokalne instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe w ramach ich działalności statutowej. Działania te mają charakter oddolny, a WBPiCAK w Poznaniu podejmuje się opieki merytorycznej i promocji tych wydarzeń w ramach Festiwalu oraz udokumentowania ich w formie katalogu, który będzie dystrybuowany w Polsce i za granicą.

Śladami Mistrzów

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest twórcze przypomnienie sylwetek zasłużonych dla Fotografii wielkopolskich twórców i animatorów, którzy żyli i tworzyli na wielkopolskiej prowincji, byli częścią swoich społeczności, ale skalą swojego talentu i dokonaniami wykraczali poza to co lokalne. Realizacja tego zadania pozwoli na uratowanie zbiorów i pamięci po wybitnych twórcach oraz propagowanie ich dorobku i postawy twórczej rozumianej jako źródło inspiracji estetycznej ale także postawy zaangażowania w życie lokalnej społeczności. Fotografie współczesne inspirowane twórczością dawnych fotografów bedą stanowiły trzon głównej wystawy 5. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki zatytułowanej „Śladami mistrzów” kuratorowanej przez Bogusława Biegowskiego, ale wątek kultywowania tradycji pojawi się także w wielu innych Festiwalowych realizacjach.
Galeria „U Jezuitów” czynna codziennie do 29 października w godz.od 16-19

WIĘCEJ

TVP 3

Poniżej link do audycji „Witaj Wielkopolsko” wyemitowanego 15 października br. w TVP3 Poznań. (patrz od: 01:19:52).  Władysław Nielipiński opowiada o tym, jak pod wpływem pandemicznej rzeczywistości zmieniały się założenia głównej wystawy 5. Wielkopolskiego Festiwalu Fotograficznego im. Ireneusza Zjeżdżałki – „Śladami Mistrzów”. Na czym polega wyjątkowość projektu WBPiCAK na tle innych festiwalu fotograficznych. Jak prowincjonalni twórcy i animatorzy ruchu fotograficznego budują tożsamości swoich „małych ojczyzn”.

https://poznan.tvp.pl/50344912/15102020

 

wywiad z Kuratorem  wystawy „Śladami Mistrzów” – Bogusławem Biegowskim

o zakończonym festiwalu rozmowa, Michała Sity z organizatorami – Władysławem Nielipińskim i Mateuszem Kiszką 

 

Patronat honorowy

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek WoźniakMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych  monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: