termin: 21 marca — 30 kwietnia
miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Paulina Nowak – PHANTOM RIDE: zapiski z podróży bez celu

Kolorowe zdjęcie przedstawiające drogę biegnącą w lesie lub na polu. Na zdjęciu położona została mucha. W górnej części zdjęcia kolorowy napis: Phantom ride. W lewym dolnym rogu logo WBPiCAK w Poznaniu.

21.03-30.04.2024
wernisaż: 21.03.2024, g. 18:00
WBPiCAK w Poznaniu
ul. Prusa 3, Poznań
wydarzenie FB

Ellwood F. Hoffman, właściciel fabryki jedwabnych pończoch, w latach 20. XX wieku zamontował kamerę na desce rozdzielczej samochodu i zaczął filmować drogę. W wieku 50 lat przeszedł na emeryturę, by móc w pełni oddać się swemu hobby. Przejechał i sfilmował 50 stanów USA, Kanadę i Meksyk.
W 1920 roku niewidoma Charlotte B. pożegnała się z ulubionym kanarkiem i ruszyła przed siebie samochodem bratanka, skradzionym z posesji. Następnego dnia rano wróciła cała i zdrowa do domu. Przebieg jej podróży do dziś pozostaje zagadką.

Wiosną 2021 roku odkryłam, że trasa moich codziennych przejażdżek po pracy ma na mapie kształt ósemki albo nieskończoności.

Jest coś wciągającego w podróżowaniu bez celu, w prostym rejestrowaniu przesuwającej się za oknami drogi. Ciało niesione napędem maszyny nabiera prędkości, która jest źródłem nieuchwytnej przyjemności, daje namiastkę wolności. Ale jeśli za punkt odniesienia obierzemy ramę samochodu, możemy ulec złudzeniu, że stoimy w miejscu i to świat, a wraz z nim wszystkie myśli i uczucia, przesuwają się za oknami.

Wystawa jest zapisem kilku przejażdżek oraz towarzyszących im emocji.

Paulina Nowak – absolwentka filozofii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza oraz fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Tworzy fotografie, krótkie formy video i grafiki.