Wspólnota (w) fotografii

Wspólnota (w) fotografii

Dyskusja panelowa
prowadząca: prof. Marianna Michałowska
osoby uczestniczące: Tomasz Ferenc, Agata Grzych, Mateusz Kiszka, Krzysztof Olechnicki

Scena Nowa, Centrum Kultury Zamek, ul. św. Marcin 80/82, Poznań
25.10 | g. 18:00
wydarzenie FB

„Fotografia jest środkiem grupowej komunikacji, nieobce jest jej społeczne zaangażowanie, może być wykorzystywana w procesach społecznej aktywizacji, bywa narzędziem walki w zbiorowych protestach i sporach politycznych, bierze udział w procesach związanych z konstruowaniem pamięci grupowej” – piszą we wprowadzeniu do najnowszego numeru „Kultury Współczesnej” Tomasz Ferenc i Krzysztof Olechnicki. Fotografia stanowi zatem punkt wspólny, wokół którego powstają towarzystwa i nieformalne grupy fotografii, jest społeczną pamięcią grup i środkiem komunikowania jednostek.

Te wspólnotowe konteksty wychodzą na plan pierwszy w wypadku wydarzeń artystycznych takich jak Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Festiwal jest bowiem nie tylko prezentacją zdjęć, obiektów i działań, ale przede wszystkim spotkaniem wokół fotografii lokalnych społeczności.

Zapraszamy do udziału w dyskusji na temat społecznych właściwości fotografii, sposobów aktywizacji artystów i użytkowników fotografii, a także organizowania wspólnych artystyczno-kulturowych inicjatyw. W rozmowie wezmą udział pomysłodawcy numeru: Tomasz Ferenc i Krzysztof Olechnicki, animatorka i kuratorka wydarzeń fotograficznych Agata Grzych, organizator Festiwalu Fotografii Mateusz Kiszka, spotkanie poprowadzi Marianna Michałowska. Spotkanie współorganizowane jest przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie i kwartalnik „Kultura Współczesna”.

Panel dyskusyjny realizowany w ramach 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki.

Publikacja finansowana z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt dofinansowany z budżetu Samorządu Marszałka Wielkopolskiego.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: