Kosmiczny pępek i inne historie – Marta Normington

Grafika promująca wystawę "Kosmiczny pępek i inne historie" Marty Normington. W tle zdjęcie pępka w dużym przybliżeniu. W pępku leży kamień. W górnym lewym rogu grafiki rysunek ryby. Napisy: Kosmiczny pępek i inne historie Marta Normington Inkubator Kultury Pireus 6. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki.


Inkubator Kultury Pireus, ul. Głogowska 35, Poznań
wystawa czynna w dniach: 18-23.10 oraz 25-30.10
godziny otwarcia: 15:00-19:00
wydarzenie FB

Szczególność dziś tkwi już tylko w szczegółach.
Walter Benjamin

Omphalos – to w starożytnej grece pępek, ale także tajemniczy kamień, pokryty siecią węzłów w legendarnej świątyni delfickiej oraz mityczny środek świata. Stanowi centralny punkt, ale jego węzłowata otoczka wskazuje na sploty – wagę tego co się splata i łączy, co tka materię rzeczywistości i łączy ją z centrum. Umieszczony był w miejscu wyroczni, dzięki której ludzie kontaktowali się ze sferą duchową.

Miejsce środka świata podobno wyznaczył Zeus wypuszczając dwa orły w przeciwne strony świata. W miejscu przecięcia się szlaków ich lotu dookoła kuli ziemskiej umieszczony został omphalos i wyrocznia delficka. Analogicznie, przypadkowe przecięcia się szlaków naszych myśli z tym, co napotykamy w otaczającym nas świecie może mieć głębokie znaczenie symboliczne. Myśli wprawione w ruch poprzez kontakt ze światem wyznaczają świadomość, a ta zarysowuje zakres naszego świata. Myśli jednak należy wypuścić w przeciwległe strony, aby w sposób intuicyjny i naturalny znalazły swój punkt przecięcia.

Krajobraz wewnętrzny powstaje tylko w relacji ze światem. Pępek łączy się z obrazami czarnych dziur w kosmosie, ale też jaskiń, jam zwierząt, pojemnego, tajemniczego Wnętrza. Narracja obrazów płynie swobodnie przekraczając czas i chronologię zdarzeń. Tym samym, odzwierciedla wewnętrzny proces komunikacji ze światem, sposób postrzegania i łączenia miejsc oraz zjawisk, poza czasem ujmowanym linearnie i logiką przestrzennych podziałów. Ogniwem spajającym jest łącząca obrazy świadomość – zarówno autorki jak i odwiedzającego wystawę widza.

Wystawa jest tu kolektywną grą świadomości. To propozycja zagadki i przestrzeni doświadczenia. Ambiwalencja połączeń jest zamierzona. Pępek, centrum, świadomość – jako miejsce interpretacji osobistych znaczeń – zakotwicza nas w świecie wyobrażeń i subiektywnie nadawanych znaczeń. Ale przecież pępek to miejsce na ciele wskazujące na współzależność i łączność z tym, co jest poza nami. To miejsce transferu życia, substancji odżywczych i życiodajnych soków. Bez tej łączności, bez możliwości wymiany ze światem zewnętrznym nie bylibyśmy w stanie przeżyć. Omphalos ochronił podobno Zeusa przed pożarciem przez Kronosa (czyli przez czas). Kronos pożerał wszystkie swoje dzieci, z lęku o bycie zdetronizowanym przez swojego następcę. Ze względu na zachłanność na władzę i niechęć do dzielenia się nią, był w stanie zabijać własne dzieci. Dzięki omphalosowi Zeus przeżył.

 

Marta Normington – absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w 2016 nominowana do nagrody im. Marii Dokowicz za najlepszą magisterską pracę dyplomową w kategorii dyplom artystyczny. Studiowała także fotografię dokumentalną na Uniwersytecie w Newport w Wielkiej Brytanii oraz psychologię międzykulturową na SWPS i tybetologię na Uniwersytecie Warszawskim. Przez rok przebywała w żeńskim klasztorze buddyjskim w Zanskar, w Himalajach. Obecnie mieszka i pracuje pomiędzy Monachium a Poznaniem. Dużo czasu spędza w drodze.
Interesuje się reinterpretacją zagadnień antropologii kulturowej, związkami obrazu z rzeczywistością oraz konstelacyjną i kontekstualną strukturą świadomości względem zagadnień artystycznych, naturalnych i naukowo-historycznych. Pasjonują ją zjawiska przejściowe, fenomen podróży i przekraczania granic, zarówno fizycznych, jak i dyscyplinarnych. Tworzy instalacje przestrzenne z fotografii, obiektów i video.


Wystawa prezentowana w ramach 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki.
Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: