20 / 11 / 15

Moja Wielkopolska 2015 – analog

konkurs fotografii analogowej

Żywiołowy rozwój cyfrowych technik obrazowania sprawia, że coraz częściej znużeni pędem współczesnego świata szukamy ostoi ciszy i refleksji jakie zapewniały fotografującym tradycyjne techniki analogowej fotografii. Wychodząc naprzeciw tym tęsknotom, po odnotowaniu faktu coraz większej ilości osób pasjonujących się takim rodzajem twórczości, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu specjalnie dla nich stworzyła forum prezentowania własnych dokonań. „Moja Wielkopolska – analog” łączy dokumentalną ideę dotychczasowego konkursu realizowanego od 2003 roku, z ograniczeniami narzucanymi przez tradycyjną technologię. Zdjęcia dostarczone do organizatora zostały anonimowo zaprezentowane publiczności, a podczas wernisażu zaproszeni eksperci: Bogusław Biegowski, Marianna Michałowska i Zbigniew Tomaszczuk omówili najciekawsze realizacje i zadecydowali o przyznaniu głównej nagrody. Zwieńczeniem spotkania było odkrycie nazwisk autorów i wręczenie im pamiątkowych dyplomów.

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU “MOJA WIELKOPOLSKA 2015 – ANALOG”

19. listopada członkowie jury w składzie: Zbigniew Tomaszczuk, Marianna Michałowska i Bogusław Biegowski, w obecności autorów i publiczności skomentowali nadesłane na konkurs fotografie, typując do nagrody głównej 6 prac.

Po otwarciu kopert z nazwiskami autorów stwierdzono, że główna nagroda – 1000 zł przypadła Kolektywowi Fotograficznemu Świetlica za zestaw “Szklane domy”, a wyróżnienia – zestawy publikacji fotograficznych WBPiCAK, otrzymali: Marceli Konieczny za “Trzemeszno”, Sławomir Skrobała za “Osieczną”, Sebastian Czopik za “Poznań ul. Serbska”, Sylwia Kolwicz za “Słodko-gorzko”, Lech Szymanowski za “Piekło – niebo”.

REGULAMIN KONKURSU

ORGANIZATOR: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu1. Konkurs adresowany jest do wszystkich dokumentujących i kreatywnie interpretujących wielkopolską rzeczywistość.

2. Technika prac ograniczona do technologii analogowych tj. wykonanych  przy użyciu światłoczułości soli srebra w tradycyjnej metodzie negatywowo-pozytywowej, technikach chromianowych, wprost pozytywowych, barwnych i monochromatycznych i wszelkich innych wykonanych bez użycia plików cyfrowych i ingerencji w analogową naturę obrazu na jakimkolwiek etapie jego powstania.

3. Każdy uczestnik może przedstawić do konkursu  dowolną ilość prac, dowolnego formatu.

4. Zdjęcia mogą być podklejone, oprawione w passpartu i przygotowane do ekspozycji (ramy). Na odwrocie każdej pracy należy podać: godło, tytuł zdjęcia lub zestawu, opis (kogo lub co zdjęcie przedstawia, kiedy zostało wykonane). W osobnej, kopercie oznaczonej tym samym godłem należy umieścić kartę zgłoszenia.

5. Ostateczny termin dostarczenia zdjęć do organizatora – 15.09.2015.

6. W przypadku dużej ilości fotografii organizator powoła komisję kwalifikacyjną, której zadaniem będzie  dokonanie selekcji zdjęć pod kątem tematu, jakości technicznej, i możliwości ekspozycyjnych.

7. Nadesłane i (lub) zakwalifikowane do wystawy fotografie zostaną zaprezentowane w galerii WBPiCAK w październiku 2015 r.

8. Wernisaż wystawy połączony będzie z naradą powołanych przez organizatora ekspertów, którzy wyłonią najciekawsze zdjęcie wystawy (nagroda główna – 1000 zł) oraz zdjęcia wyróżniające się (nagrody rzeczowe i honorowe).

9. Zdjęcia po zakończeniu ekspozycji zostaną zwrócone autorom – będzie można odbierać je osobiście w siedzibie organizatora.

10. W celu  popularyzacji imprezy, organizator zastrzega sobie prawo do bezpłatnej reprodukcji zdjęć w katalogu oraz w prasie, telewizji i  Internecie, w tym na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

11. Skany nadesłanych fotografii zostaną zarchiwizowane w bazie zdjęć dokumentujących życie Wielkopolski, a ich ewentualne wykorzystanie do innych celów niż promocja konkursu będzie możliwe z zachowaniem pełni praw autorskich.

12. Zgłoszenie prac do konkursu oznacza akceptację warunków regulaminu oraz wyrażenie zgody na publikowanie i przetwarzanie danych osobowych dla celów promocyjnych przez organizatora – zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych  osobowych (t. j. Dz. U.  z 2002r Nr 101 poz. 926 z póź. zm.).

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: