05 / 07 / 21

Relacja z Konfrontacji Kapel Dudziarskich

27 czerwca 2021 odbył się na Starym Rynku w Poznaniu koncert muzyków ludowych. Dzień wcześniej odbyły się warsztaty dla młodych muzyków i seminarium poświęcone ochronie tradycji dudziarskich.

duża grupa ludzi w strojach ludowych stoi na szerokich schodach przed wejściem do budynku

W niedzielę 27 czerwca odbył się na Starym Rynku w Poznaniu 2-godzinny koncert muzyków ludowych – kapel dudziarskich, koźlarskich i solistów przybyłych z całej Wielkopolski. Koncert był zwieńczeniem dorocznych dwudniowych spotkań dudziarzy pod nazwą Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich.

Tradycyjnie w ramach Konfrontacji odbyły się także warsztaty dla młodych muzyków (w sobotę) i seminarium poświęcone ochronie tradycji dudziarskich i koźlarskich oraz instrumentów charakterystycznych dla naszego regionu, czyli dud (w naszym Regionie występuje pięć odmian tego instrumentu).

W niedzielę komisja artystyczna Konfrontacji oceniła także instrumenty przywiezione na konkurs dla budowniczych dud (w tym roku 5 budowniczych pokazało 7 instrumentów, w tym dudy wielkopolskie, kozły weselne i dudki doślubne).

W niedzielnym koncercie wystąpiło 25 kapel i solistów z Poznania, Stęszewa, Szamotuł, Zbąszynia, Przyprostyni, Siedlca, Bukówca Górnego, Pobiedzisk, Dąbrówki Wielkopolskiej i Kościana. W większości kapel grali doświadczeni, utytułowani muzycy, ale zaprezentowali się także młodzi adepci sztuki dudziarskiej, stawiający swoje pierwsze kroki na tym trudnym polu.

Zarówno kapele, jak i instrumenty, były oceniane przez komisję artystyczną złożoną ze specjalistów w dziedzinie etnomuzykologii i etnologii, znawców tradycji dudziarskich oraz związanego z nimi instrumentarium.

Piękna pogoda skłoniła wielu poznaniaków i turystów przebywającym w naszym mieście do obejrzenia i wysłuchania ludowych artystów.


Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich przygotowała i zrealizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu wraz z Oddziałem Poznańskim Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przy współpracy Instytutu im. Oskara Kolberga.

Projekt został dofinansowany ze środków: Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Urzędu Miasta Poznania.
 Zdjęcia: Krystyna Prządka
 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: