28 / 10 / 21

Podsumowanie projektu „EtnoPolska 2021”

8 października 2021 Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zakończył realizację zadania „Zakup strojów regionalnych dla ZF Wielkopolanie” w ramach programu EtnoPolska 2021.

zdjęcie: fragment bogato haftowanego stroju ludowego

8 października 2021 roku Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zakończył realizację zadania „Zakup strojów regionalnych dla ZF Wielkopolanie” WBPiCAK w ramach programu EtnoPolska 2021.

W ramach projektu zamówione i wykonane zostały: 4 komplety strojów damskich lachowskich i 4 komplety strojów męskich lachowskich oraz 10 kompletów strojów damskich cieszyńskich i 10 kompletów strojów męskich cieszyńskich.

W skład stroju damskiego lachowskiego wchodzi: koszula haftowana, spódnica różowa haftowana, bukiet tekstylny, gorset. W skład stroju męskiego lachowskiego wchodzi: koszula haftowana, ciosek, kapelusz z kwiatami, pas, kamizelka haftowana, spodnie haftowane. 

Strój damski cieszyński składa się z: kabotka, sukni haftowanej, fartucha, czepka, chusty, wstążki, pasa, broszki i hoczków. Strój męski cieszyński składa się z: koszuli, spodni, marynarki, kamizelki, apaszki i kapelusza.

Zakupione w ramach projektu stroje są wzorowane na tradycyjnych strojach ludowych z obu regionów. Powstały one w oparciu o konsultacje z ekspertami, etnografami, regionalistami, z którymi współpracowano podczas całego projektu. Wykonane zostały z oryginalnych materiałów przez wyspecjalizowanych twórców, co było istotne dla podkreślenia tradycji regionalnej.

Wszystkie stroje obecnie znajdują się w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu na ulicy Prusa 3. Służyć będą ponad 100 tancerzom i muzykom Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, w tym młodzieży i seniorom w wieku 16-65 lat w celu popularyzacji i kultywowania dwóch regionów Polski na terenie kraju i poza jego granicami. Przyczynią się one także do zaangażowania tancerzy w działalność związaną z kultywowaniem tradycji i zwyczajów regionalnych, co da możliwość przygotowania kolejnych punktów prezentacji artystycznych Zespołu w celu ochrony lokalnego dziedzictwa, a także umożliwi im uczestnictwo w kulturze polskiej.  

Na zakończenie projektu w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu odbyła się prelekcja wraz z prezentacją wszystkich strojów, które dzięki dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pozyskali „Wielkopolanie” w 2021 roku.
 

logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowego Centrum Kultury; tekst: Dofinansowano ze środków Ministera Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”


Poniżej: Prezentacja strojów podczas konferencji podsumowującej projekt.
 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: