09 / 09 / 21

Kazimierskie laury wielkopolskich muzyków

Wielkopolscy muzycy nagrodzeni podczas 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą. Gratulujemy!

duża grupa muzyków w strojach ludowych przechodzi po bruku między straganami

55. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą – najbardziej prestiżowa w naszym kraju impreza w dziedzinie rodzimego folkloru muzycznego – gościł w tym roku ponad 650. ludowych artystów z 14. województw, którzy przez 3 dni (27-29 sierpnia 2021) prezentowali swój kunszt licznej publiczności i jurorom.

Festiwalowe jury oceniało prezentacje sceniczne w kilku kategoriach: solistów instrumentalistów, solistów śpiewaków, kapel i zespołów śpiewaczych, a także w specjalnym konkursie zwanym „Mistrz – Uczeń” promującym przekazywanie tradycyjnych wartości kultury ludowej młodemu pokoleniu muzyków i śpiewaków, w której prezentują się artyści ludowi ze swoimi wychowankami.

Jak zwykle reprezentanci naszego regionu rekomendowani przez WBPiCAK wypadli w silnej konkurencji znakomicie, zdobywając liczne nagrody. Pierwszą nagrodę otrzymała znakomita kapela koźlarska Stowarzyszenia Muzyków Ludowych ze Zbąszynia w składzie: Edmund Hildebrandt (kozioł weselny), Jan Prządka (skrzypce) i Bernard Frącek (klarnet Es). Jan Prządka otrzymał również nagrodę w konkursie „Mistrz – Uczeń” ze swoimi wychowankami – Dominikiem Kiereckim oraz Julią i Anną Brudło tworzącymi kapelę koźlarską „Siedleckie Koziołki” z Siedlca.

Drugą nagrodę przywiozła także kapela koźlarska z Przyprostyni – Adam Kaiser (kozioł weselny) i Martyna Żurek (skrzypce), a wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Kapela Dudziarzy Wielkopolskich CK „Zamek” (Bartosz Mendlewski – dudy i Paweł Dukat – skrzypce podwiązane), kapela koźlarska ze Zbąszynia (Daniel Molenda – kozioł weselny, Katarzyna Obst – skrzypce i Jarosław Mai – klarnet Es) oraz Kapela Dudziarska „Sokoły” z Kościana (Krzysztof Kuśnierek – dudy i Julia Dominiczak – skrzypce podwiązane).

W kategorii solistów instrumentalistów pierwszą nagrodę zdobył Andrzej Frankiewicz – dudziarz z Kościana i drugą Tomasz Kiciński z Bukówca Górnego, także grający na dudach wielkopolskich.

W konkursie „Mistrz – Uczeń” wyróżnienie otrzymał także Andrzej Frankiewicz z uczennicą Bogumiłą Karolczak z Kościana oraz Wojciech Wittke ze swoimi wnukami: Habibą i Hubertem z Dąbrówki Wielkopolskiej.

Wszyscy nagrodzeni na Festiwalu w Kazimierzu to jednocześnie laureaci tegorocznych Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich w Poznaniu.
 


Zdjęcie w artykule: Korowód wykonawców na Rynku
 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: