18 / 05 / 19

Dudziarze zapraszają!

Zapraszamy filmowo na Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich, które odbędą się w Poznaniu w dniach 18-19 maja 2019 r.

Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich, Poznań, 18-19 maja 2019

Muzycy i organizatorzy – Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu i Oddział Poznański Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków – zapraszają na 17. edycję imprezy, która łączy prezentacje kapel dudziarskich i koźlarskich, warsztaty dla młodych muzyków, seminarium poświęcone ochronie ludowej muzyki i instrumentów charakterystycznych dla naszego regionu oraz jedyny w Polsce konkurs dla budowniczych dud i ludowych instrumentów lutniczych na wykonanie nowego instrumentu.

Wielkopolscy dudziarze stali się słynni na całym świecie dzięki filmowi „Zimna wojna”. Film otwiera występ zespołu dudziarzy „Manugi” z Bukówca Górnego pod Lesznem. „Manugi” zagrają także w Poznaniu 18 i 19 maja!

W programie tegorocznych Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich są dwa otwarte i bezpłatne koncerty dla publiczności:

18 maja, od godz. 18.30 w parku Muzeum Etnograficznego przy ul. Grobla 25 (w ramach Nocy Muzeów) – koncert kapel dudziarskich i koźlarskich zakończony występem Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” WBPiCAK

19 maja, od godz. 15.30 na Starym Rynku w Poznaniu – koncert kapel dudziarskich i koźlarskich oraz solistów.


Zaproszenie video na Konfrontacje (przyg. M. Kiszka – WBPiCAK):


Dudy – instrument niegdyś popularny na terenie prawie całej Polski – spotkać obecnie można w niewielu miejscach. Najwięcej, bo aż 5 ich odmian (dudy kościańskie, gostyńskie, kozioł weselny i ślubny, oraz sierszenki) występuje w Wielkopolsce. Poza naszym regionem znane są tylko 3 odmiany: w Tatrach – dudy podhalańskie (zwane kozą), w Beskidzie Śląskim – gajdy i w okolicach Żywca – dudy żywieckie.

Od 2017 roku Tradycje Dudziarskie w Wielkopolsce wpisane są na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Na Konfrontacje organizatorzy zapraszają najlepszych muzyków ze środkowej i południowej Wielkopolski (kapele dudziarskie), z Wielkopolski zachodniej (kapele kozła weselnego i ślubnego) oraz z Podhala, Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Z mistrzami występują także młodzi i najmłodsi muzycy.

Dwudniowe święto kapel dudziarskich w Poznaniu to spotkanie nie tylko muzyków, ale też budowniczych dud, którzy przywożą wykonane przez siebie instrumenty. Są one oceniane przez specjalistów pod względem zgodnego z tradycją wykonania oraz jakości brzmienia. Wykonanie takiego instrumentu tradycyjnymi metodami wymaga kilkumiesięcznej, żmudnej pracy i wysokich kwalifikacji, dlatego budowniczych dud jest w Polsce tylko kilku.


Organizatorzy: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu i Oddział Poznański Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Współpraca: Muzeum Etnograficzne w Poznaniu i Instytut im. Oskara Kolberga.

Opr.: S. Pawliński i W. Biedak – WBPiCAK
 

Dudziarze zapraszają!

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Funduszu Promocji Kultury

Dudziarze zapraszają!
Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego

Dudziarze zapraszają!
Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania

Patronat medialny:

Dudziarze zapraszają!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: