22 / 10 / 21

5 minut dla oberka

Wielki sukces tancerzy i muzyków Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” w Ogólnopolskim Konkursie Tańca Ludowego „5 minut dla oberka” w Łodzi. Gratulujemy!

zdjęcie: grupa osób ubrana w stroje regionalne trzymająca w rękach dyplomy

16 października 2021 roku tancerze i muzycy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Tańca Ludowego im. Jacka Lewandowskiego „5 MINUT DLA OBERKA” w Łodzi.

Uczestnicy rywalizowali się w dwóch kategoriach tanecznych: tradycyjnej – dla par autentycznych oraz regionalnej – dla zespołów (grup) tańca ludowego. Jury, składające się z etnochoreografów i muzykologów z całej Polski oceniało także choreografów i kapele ludowe akompaniujące tancerzom.

„5 MINUT DLA OBERKA” to nie tylko możliwość międzypokoleniowego spotkania z innymi miłośnikami oberka, ale również szansa na zapoznanie się z odmianami tego tradycyjnego tańca, różniącymi się w zależności od regionu.

W Łódzkim Domu Kultury aż wrzało od emocji. Kolorowe stroje, autentyczne kapele, śpiew i taniec gościły na łódzkiej scenie całą sobotę.

Wielkopolska reprezentowana przez zespół Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu pokazała w zmaganiech konkursowych jedną parę w kategorii tańca autentycznego oraz dwie grupy w kategorii zespołów regionalnych.

Werdykt jury był dużym zaskoczeniem i radością dla poznańskich artystów. Doceniając autentyczność kroków, choreografii, zgodność z tradycją oraz poprawność strojów i składu instrumentalnego, przyznało:

  • I miejsce Piotrowi Kulce za choreografię Poznańskiego Podkoziołka,
  • I miejsce dla Zespołu za wykonanie Poznańskiego Podkoziołka,
  • I miejsce dla kapeli Zespołu za program Bambrów Poznańskich: Piotr Górecki (dudy wlkp.) i Paweł Zawadzki (skrzypce podwiązane),
  • II miejsce dla pary autentycznej (Bambrzy Poznańscy): Kinga Kulka i Michał Wawrzynek
  • II miejsce Agacie Pospiech i Szymonowi Obolewiczowi za choreografię „Od Szamotuł”
  • II miejsce dla Zespołu za wykonanie „Od Szamotuł”
  • Wyróżnienie dla kapeli Zespołu za program „Od Szamotuł”: Zuzanna Paprzycka-Powel (skrzypce), Robert Lorek (klarnet), Patryk Powel (maryna).  

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: