Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 4/2023

W zeszycie 4/2023 kolejne materiały dotyczące patronów roku 2023. Tym razem artykuły o Aleksandrze Piłsudskiej – żonie Józefa Piłsudskiego – „zapomnianej bohaterce naszej niepodległości” oraz wielkopolskich akcentach w twórczości wybitnego polskiego malarza Jana Matejki.

okładka: Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny nr 4-2023; z lewej strony dwie czerwone linie łączące się na dole oraz tekst: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury

Ukazał się nowy numer (4/2023) „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego”. W zeszycie kolejne materiały dotyczące patronów roku 2023. Tym razem artykuły o Aleksandrze Piłsudskiej – żonie Józefa Piłsudskiego – „zapomnianej bohaterce naszej niepodległości” oraz wielkopolskich akcentach w twórczości wybitnego polskiego malarza Jana Matejki.

Bibliografię osobową poświęcono, zmarłemu w tym roku, Milanowi Kunderze – czeskiemu i francuskiemu pisarzowi, autorowi słynnej powieści „Nieznośna lekkość bytu”.

W cyklu „Środowisko wielkopolskiej kultury” poznajemy bliżej sylwetkę Kuby Kaprala – dramatopisarza, prozaika, autora słuchowisk, twórcy teatralnego, związanego z Poznaniem.

W dziale „Materiały metodyczne” znajdują się dwie interesujące propozycje: scenariusz imprezy bibliotecznej „O Gałczyńskim i Tuwimie w XXI w.”, adresowanej do młodzieży ostatnich klas szkół powszechnych i ponadpodstawowych, w celu uczczenia 70. rocznicy śmierci poetów – przypomnienia i świeżego spojrzenia na lekturę ich twórczości oraz scenariusz zajęć bibliotecznych dla dzieci „Ja też mam prawo” w związku z Dniem Praw Dziecka, przypadającym 20 listopada.

Sporo uwagi poświęcono w numerze roli biblioteki w poszerzaniu wiedzy o regionie. W sondzie „Zdaniem bibliotekarza” swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzielą się pracownicy: Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach, Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku, Biblioteki Publicznej Gminy Orchowo, a także Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Przeczytać można również artykuł na temat historii i funkcjonowania Bibliografii Regionalnej Wielkopolski.

Ponadto w numerze znajdziemy m.in.: kwartalne kalendarium rocznic i wydarzeń, przegląd nowości wydawniczych poświęconych Wielkopolsce oraz imprez organizowanych w bibliotekach publicznych w okresie VI-VIII 2023 r., a także wykaz nagród literackich wręczonych w ostatnim czasie.

Zapraszamy do lektury!

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: