Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 3/2023

W numerze 3/2023 „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego” szczególnie polecamy materiały poświęcone patronom roku 2023 – Wisławie Szymborskiej i Jerzemu Nowosielskiemu.

okładka: Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny nr 3/2023; z lewej strony dwie czerwone linie łączące się na dole oraz tekst: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury

W numerze 3/2023 „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego” zachęcamy do zapoznania się z materiałami poświęconymi patronom roku 2023 – Wisławie Szymborskiej i Jerzemu Nowosielskiemu.

Noblistkę o wielkopolskich korzeniach przybliża scenariusz pt. „Wisława Szymborska – cytaty i wyklejanki, czyli zabawy słowem i obrazem” i zachęca do jej naśladowania.

O „Jerzym Nowosielskim – artyście poszukującym” oraz jednej z najoryginalniejszych i najbardziej intrygujących osobowości XX wieku opowiada artykuł Mikołaja Paczkowskiego.

W cyklu „Środowisko wielkopolskiej kultury” chcemy „Ocalić od zapomnienia” Witolda Kotzura i Sonię Manthey. Ojca – artystę muzyka, współtwórcę Filharmonii Poznańskiej oraz mamę – tancerkę i śpiewaczkę operową, wspomina córka-aktorka, Iwona Kotzur.

Bibliografię osobową poświęciliśmy, zmarłej w tym roku poznańskiej poetce, Helenie Gordziej.

Anna Wawrzyniak przygotowała: w dziale zestawień bibliograficznych – ciekawy materiał na temat etyki w branży odzieżowej, a z myślą o najmłodszych czytelnikach – scenariusz „Hello Kitty, Pikachu i Totoro, czyli poznajemy Japonię”, który podpowiada, jak w atrakcyjny sposób przybliżyć dzieciom obcą kulturę.

W nowym cyklu „Zdaniem Bibliotekarza” pracownicy wielkopolskich bibliotek podzielili się pomysłami na wykorzystanie możliwości Internetu w swojej pracy.

Ponadto w numerze można znaleźć nasze stałe pozycje, m.in. kwartalne kalendarium rocznic i wydarzeń oraz przegląd nowości wydawniczych poświęconych Wielkopolsce.

Zapraszamy do lektury!

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: