Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 3/2015

okładka Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 3/2015W „Poradniku Bibliograficzno-Metodycznym” nr 3/2015 Joanna Krajewska omawia rolę i funkcje dzieł sztuki w utworach literackich, temat uzupełnia bibliografia.

Kolejny temat „Poradnika” „Tadeusz Konwicki – sen na jawie czy Apokalipsa” – przypomina sylwetkę zmarłego 7 stycznia 2015 roku polskiego prozaika, scenarzysty i reżysera. Materiał uzupełnia obszerne zestawienie bibliograficzne.

Przypadająca w tym roku rocznica śmierci Stefana Banacha oraz ogłoszony przez władze Bydgoszczy Rok Mariana Rejewskiego stały się okazją do przypomnienia osiągnięć polskich matematyków w artykule: „Matematycy polscy – od kawiarni Szkockiej poprzez Enigmę do bomby wodorowej”.

W opracowaniach osobowych omówiono sylwetki: Güntera Grassa – zmarłego 13 kwietnia 2015 niemieckiego prozaika, powieściopisarza i poety, dramaturga i eseisty, ale także grafika i rzeźbiarza oraz Thomasa Manna – niemieckiego pisarza, eseisty, publicysty i krytyka, laureata Nagrody Nobla w 1929 roku – w związku z przypadającą w sierpniu bieżącego roku 60. rocznicą śmierci.

Materiał metodyczny „Enigma” – bitwa o pamięć!” to propozycja scenariusza imprezy bibliotecznej przypominającego przedwojenny, spektakularny sukces polskiego wywiadu wojskowego, jakim było złamanie niemieckich szyfrów „Enigmy” przez polskich matematyków: Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego i Mariana Rejewskiego.

W ramach stałych rubryk prezentujemy: kwartalne kalendarium rocznic i wydarzeń, przegląd nowości książkowych dot. Wielkopolski, informacje o ciekawych imprezach kulturalnych realizowanych w bibliotekach publicznych woj. wielkopolskiego, wykaz publikacji prasowych dot. WBPiCAK w Poznaniu, a także Kronikę, czyli nagrody literackie i spis osób zmarłych – znaczących postaci literatury i kultury.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: