Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 3/2014

 

okładka Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 3/2014W „Poradniku Bibliograficzno-Metodycznym” nr 3/2014 Cezary Rosiński omawia bardzo ciekawy temat „Kulinaria w literaturze”, który z pewnością może pomóc przy opracowaniu prezentacji maturalnej z języka polskiego; tekst uzupełnia przykładowa bibliografia.
W dalszej części „Poradnika” zamieszczamy obszerną bibliografię „Wojny światowe a literatura”, w której omawiamy czym była wojna dla pisarzy i poetów – temat związany z przypadającymi w 2014 roku ważnymi rocznicami: 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej, 75. – II wojny światowej, a także 70. – powstania warszawskiego. Przypadający w sierpniu Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu stał się pretekstem do poruszenia tematu „Totalitaryzmy w XX wieku” – w zaprezentowanym zestawieniu bibliograficznym zebrano wybór pozycji zwartych i artykułów, które wszechstronnie ukazują tę problematykę.

W opracowaniach osobowych omówiono sylwetki: zmarłego w 2013 roku Toma Clancy’ego – amerykańskiego pisarza powieści sensacyjno-szpiegowskich oraz zmarłego w kwietniu 2014 roku Gabriela Garcíi Márqueza – światowej sławy pisarza latynoamerykańskiego.

Materiał metodyczny „Jan Karski. Kurier i świadek Holocaustu” to propozycja scenariusza lekcji bibliotecznej, który ma przybliżyć postać polskiego bohatera, kuriera i emisariusza politycznego – w związku z ogłoszeniem roku 2014 Rokiem Jana Karskiego.

W ramach stałych rubryk prezentujemy: kwartalne kalendarium rocznic i wydarzeń, przegląd nowości książkowych dot. Wielkopolski, informacje o ciekawych imprezach kulturalnych realizowanych w bibliotekach publicznych woj. wielkopolskiego, wykaz publikacji prasowych dot. WBPiCAK w Poznaniu, a także Kronikę, czyli nagrody literackie i spis osób zmarłych – znaczących postaci literatury i kultury.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: