Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 2/2023

W numerze 2/2023 „Poradnika” polecamy m.in. artykuł „Szymborska – zawsze, kiedy nie masz pomysłu” oraz scenariusz imprezy bibliotecznej „Jak powstawał pomnik Pawła Edmunda Strzeleckiego?”.

okładka: Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny nr 2/2023; z lewej strony dwie czerwone linie łączące się na dole oraz tekst: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury

Zapraszamy do lektury drugiego numeru „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego”.
W wiosennym numerze polecamy artykuły nawiązujące do ważnych rocznic przypadających w bieżącym roku.

Patronką Roku 2023 jest noblistka Wisława Szymborska, uhonorowana zarówno przez Senat RP jak i władze Wielkopolski. Z okazji 100. rocznicy urodzin poetki, Anna Roter-Bourkane proponuje tekst pod intrygującym tytułem „Szymborska – zawsze, kiedy nie masz pomysłu”, przedstawiający nie tylko historię rodziny Szymborskiej (z wielkopolskim epizodem włącznie) ale również fenomen jej poezji.

Rok 2023 to także Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego – pochodzącego z Wielkopolski wybitnego badacza, podróżnika, pierwszego Polaka, który okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. Zachęcamy do udziału w obchodach i polecamy przygotowany na tę okazję scenariusz imprezy bibliotecznej dla młodzieży pt. „Jak powstawał pomnik Pawła Edmunda Strzeleckiego?”, przybliżający sylwetkę podróżnika poprzez dzieło poznańskiego artysty-rzeźbiarza Jerzego Sobocińskiego, który stworzył pierwszy i jedyny pomnik sławnego Wielkopolanina w Australii.

Warto przypomnieć, że w zasobach naszego poradnika („Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny” nr 3/2017) mamy jeszcze jeden scenariusz przypominający dokonania Strzeleckiego pt. „Paweł Edmund Strzelecki – podróżnik z Wielkopolski rodem, czyli… Podróżuj z pradziadkiem!” (https://wbp.poznan.pl/do-pobrania/poradnik-bibliograficzno-metodyczny-3-2017/).

W ramach cyklu „Środowisko wielkopolskiej kultury” proponujemy artykuł „Sobocińscy. Zmagania z materią” opowiadający o poznańskich rzeźbiarzach, ojcu i synu, Jerzym i Robercie Sobocińskich. W tej publikacji koncentrujemy się na postaci i twórczości syna Roberta, o dokonaniach Jerzego Sobocińskiego piszemy w scenariuszu o powstawaniu pomnika Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Od tego numeru rozpoczynamy nową rubrykę „Zdaniem bibliotekarza”, w której oddajemy głos bibliotekarzom. W premierowej odsłonie swoimi spostrzeżeniami podzielili się dyrektorki i dyrektorzy wielkopolskich bibliotek: Elżbieta Duszczak, Małgorzata Grupińska-Bis, Dariusz Łukaszewski i Robert Kuciński.

W opracowaniach bibliograficznych prezentujemy szczegółowe zestawienie dotyczące historii i działalności Biblioteki Narodowej (z okazji 95. rocznicy reaktywowania książnicy) oraz sylwetkę Piotra Potworowskiego – wybitnego malarza, scenografa, pedagoga i patrona Liceum Plastycznego w Poznaniu

W drugim numerze nie zabrakło również stałych rubryk, m.in. kwartalnego kalendarium rocznic i wydarzeń, przeglądu nowości książkowych poświęconych Wielkopolsce, a także Kroniki, czyli zestawienia nagród literackich i znaczących postaci literatury i kultury zmarłych w ostatnich czasie.

Miłego czytania!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: