Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 1/2024

zdjęcie kobiety w okularach na tle regałów z książkamiOddajemy w Państwa ręce pierwszy w tym roku numer „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego” 1/2024 w nowej szacie graficznej i od tej pory wyłącznie w wersji elektronicznej.

Tradycyjnie przypominamy o rocznicach istotnych wydarzeń przypadających w bieżącym roku oraz ogłoszonych, m.in. przez Sejm i Senat RP, rocznicach honorujących życie i twórczość ważniejszych postaci naszej kultury.

 

okładka: Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny nr 1-2024; od góry trzy kolorowe półokręgi, na dole logo oraz tekst: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w PoznaniuW związku z ogłoszonym Rokiem Marka Hłaski polecamy artykuł autorstwa dr Anny Roter-Bourkane, literaturoznawczyni i wykładowczyni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pt. „Marek Hłasko – wysoko wrażliwy brutal”.

Kolejny odcinek cyklu „Zdaniem bibliotekarza” zawiera wypowiedzi pracowników wielkopolskich bibliotek. Tym razem pytamy ich, z jakimi wyzwaniami mierzą się placówki biblioteczne, funkcjonując w nietypowych dla swojej działalności lokalizacjach.

Zespół Działu Informacyjno-Bibliograficznego naszej biblioteki przygotował trzy propozycje. Scenariusz Anny Smirnow „Warto pomagać” to ciekawy pomysł dla Państwa na zajęcia biblioteczne dla dzieci, których zadaniem jest wywołanie refleksji na temat naszego życia i tego, co tak naprawdę w nim jest istotne; zauważenia, że drugi człowiek może być inny i ma prawo mieć swoje, nierzadko odmienne od naszych, potrzeby. W dziale „Środowisko wielkopolskiej kultury” tekst Małgorzaty Derwich-Paweli pt. „W magii światła, czyli… Grecki mit wpisany w krajobraz Wielkopolski” ukazuje wielopokoleniową twórczość rodziny Chadzinikolau. Materiał Izabeli Wielickiej pt. „Kultura dla niewidomych”, obrazujący codzienne wyzwania osób z dysfunkcją wzroku, zawiera rys historyczny dotyczący powstawania pisma i książek oraz ogólnej sytuacji uczestnictwa tej grupy w szeroko rozumianej kulturze.

Przegląd żywych wielkopolskich tradycji znajdziemy zaś w artykule Piotra Kulki – znakomitego kustosza pamięci o ludowych zwyczajach, kierownika Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” i Działu Animacji Folkloru Biblioteki Wojewódzkiej w Poznaniu.

Życzę miłej lektury.

Małgorzata Grupińska-Bis

Dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

(Fot. Sebastian Gabryel)

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: