Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 1/2023

W numerze 1/2023 „Poradnika” polecamy m.in. artykuły: „Aleksander Hrabia Fredro, patron niewidzialnego uniwersytetu” oraz „Siostrzeństwo, dziewczyńskość, feminizm – o doświadczaniu kobiecej wspólnoty”, a także dwa scenariusze spotkań bibliotecznych.

okładka: Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny nr 1/2023; z lewej strony dwie czerwone linie łączące się na dole oraz tekst: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury

Pierwszy numer „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego” w 2023 roku tradycyjnie rozpoczynamy zestawieniem ważniejszych wydarzeń i rocznic przypadających w bieżącym roku.
W numerze polecamy artykuł Anny Roter-Bourkane pt. „Aleksander Hrabia Fredro, patron niewidzialnego uniwersytetu” – ze względu na ogłoszenie przez Sejm RP roku 2023 Rokiem Aleksandra Fredry, z okazji przypadającej w czerwcu 230. rocznicy urodzin pisarza.

Następny artykuł „Siostrzeństwo, dziewczyńskość, feminizm – o doświadczaniu kobiecej wspólnoty” ma zwrócić uwagę na siłę kobiet, na ich solidarność i sprawne organizowanie się w sytuacjach zagrożenia podstawowych praw – powstał w związku z przypadającym w marcu Międzynarodowym Dniem Kobiet i zawiera obszerne zestawienie bibliograficzne obejmujące trzy obszary: feminizmu, siostrzeństwa i dziewczyńskości.

Kolejna publikacja w cyklu „Środowisko wielkopolskiej kultury” przybliża postać Ryszarda Podlewskiego, związanego z Poznaniem „mistrza aforyzmu”, dziennikarza radiowo-telewizyjnego, poety, fraszkopisarza, felietonisty i satyryka, zmarłego w 2018 roku.

W dziale opracowań osobowych omówiono sylwetkę Mariusza Sabiniewicza – niezwykłego poznańskiego aktora, zmarłego przedwcześnie, który w 2023 roku obchodziłby 60. rocznicę urodzin.

Materiały metodyczne zawierają dwa scenariusze:
– „Babcia też była dziewczynką, Dziadek też był chłopcem” – to propozycja zajęć bibliotecznych dla seniorów i dzieci z okazji zbliżających się Dnia Babci i Dnia Dziadka;
– „Tajemnice Kazimiery Iłłakowiczówny – poetki na wygnaniu” – to projekt spotkania bibliotecznego w formie quasi-seansu spirytystycznego z okazji mijającej w lutym 40. rocznicy śmierci wybitnej polskiej poetki, prozatorki i tłumaczki.

W ramach stałych rubryk prezentujemy: kwartalne kalendarium rocznic i wydarzeń, przegląd nowości książkowych dotyczących Wielkopolski, informacje o ciekawych imprezach kulturalnych realizowanych w bibliotekach publicznych woj. wielkopolskiego, wykaz publikacji prasowych na temat WBPiCAK w Poznaniu, a także Kronikę, czyli nagrody literackie i spis osób zmarłych – znaczących postaci literatury i kultury.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: