Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 1/2019

W numerze 1/2019 „Poradnika” polecamy m.in. omówienie znaczenia archiwów oraz artykuły związane z granicami II Rzeczypospolitej i scenariusz o Paderewskim.

okładka Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 1/2019

 

Pierwszy numer „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego” w 2019 roku tradycyjnie rozpoczynamy zestawieniem ważniejszych wydarzeń i rocznic przypadających w bieżącym roku.

Lucyna Marzec w artykule „Renesans archiwów” mówi o nowym rozumieniu archiwalnych zbiorów z różnych dziedzin; tekst uzupełnia bibliografia.

Kolejne artykuły „Walka o granice II Rzeczypospolitej 1918-1923” oraz „Czarny region w granicach. Powstania Polaków na Górnym Śląsku w latach 1919-1921” omawiają jak ustalane były granice państwa po odzyskaniu niepodległości. Oba artykuły uzupełnione są obszerną bibliografią.

W opracowaniach osobowych omówiono sylwetki Ursuli K. Le Guin – amerykańskiej autorki literatury fantastycznej oraz Barbary Wachowicz – wybitnej osobistości polskiej kultury, autorki książek, wystaw, spektakli, programów telewizyjnych i radiowych; obydwie zmarły w 2018 r.

Materiał metodyczny „Wygrywając Polskę na fortepianie” – to scenariusz imprezy bibliotecznej, dotyczącej Ignacego Jana Paderewskiego – wielkiego pianisty i kompozytora, patrioty, a także polityka.

W ramach stałych rubryk prezentujemy: kwartalne kalendarium rocznic i wydarzeń, przegląd nowości książkowych dot. Wielkopolski, informacje o ciekawych imprezach kulturalnych realizowanych w bibliotekach publicznych woj. wielkopolskiego, wykaz publikacji prasowych dot. WBPiCAK w Poznaniu, a także Kronikę, czyli nagrody literackie i spis osób zmarłych – znaczących postaci literatury i kultury.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: