Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 1/2018

W numerze 1/2018 m.in. o festiwalach literackich, 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, skautingu i harcerstwie oraz o Januszu Głowackim, Wojciechu Młynarskim i Józefie Strusiu.

okładka Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 1/2018

 

Pierwszy numer „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego” w 2018 roku tradycyjnie rozpoczynamy zestawieniem ważniejszych wydarzeń i rocznic przypadających w bieżącym roku.

Artykuł Marcina Jaworskiego, literaturoznawcy z UAM, omawia „Festiwale – nowe zjawisko w życiu literackim”.

„Etapy niepodległości. Wolna Polska, ale w jakich granicach?” – to artykuł związany z przypadającą w tym roku 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. W zebranej do tego tematu bibliografii wyszczególniono części: opracowania ogólne, biografie i wspomnienia oraz materiały konferencyjne.

Następny poruszany temat w „Poradniku” to „Skauting i harcerstwo w Polsce i na świecie” – w stulecie utworzenia Związku Harcerstwa Polskiego (listopad 1918) Senat RP ogłosił rok 2018 Rokiem Harcerstwa. Prezentowany wybór publikacji podzielono na kilka części. Pierwsza z nich gromadzi opracowania ogólne. W kolejnych działach zgromadzone są prace o historii skautingu i harcerstwa, kształtowaniu postaw i organizacji harcerskiego życia oraz opracowania biograficzne o harcerkach i harcerzach. Całość kończy netografia.

W opracowaniach osobowych omówiono sylwetki zmarłych w 2017 roku: Janusza Głowackiego – prozaika, dramaturga, felietonisty i eseisty, oraz Wojciecha Młynarskiego, poety, satyryka, artysty kabaretowego, autora tekstów piosenek i wykonawcy piosenki autorskiej.

Materiał metodyczny „Co ty wiesz o…? (Józefie Strusiu) czyli… Odkrywamy na nowo słynnego człowieka renesansu rodem z Poznania” – to scenariusz imprezy bibliotecznej w formie lekcji, przygotowanej dla uczczenia 450. rocznicy śmierci wybitnego lekarza.

W ramach stałych rubryk prezentujemy: kwartalne kalendarium rocznic i wydarzeń, przegląd nowości książkowych dot. Wielkopolski, informacje o ciekawych imprezach kulturalnych realizowanych w bibliotekach publicznych woj. wielkopolskiego, wykaz publikacji prasowych dot. WBPiCAK w Poznaniu, a także Kronikę, czyli nagrody literackie i spis osób zmarłych – znaczących postaci literatury i kultury.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: