23 / 10 / 23

„Życie zaczyna się dopiero jesienią, kiedy robi się chłodniej”

kilka książek z kolorowymi okładkamiZ wirtualnego regału WBPiCAK

„Życie zaczyna się dopiero jesienią, kiedy robi się chłodniej”.
F. Scott Fitzgerald, „Wielki Gatsby”

Niewątpliwie jedną z najpiękniejszych pór roku jest mieniąca się kolorami i zachwycająca barwami jesień. Opadające z drzew liście, trzask gałązek pod stopami, szum wiatru, zbierające się w większe gromady ptaki, delikatnie przenikające przez listowie promienie słońca zachęcają do długich, jesiennych spacerów. Po powrocie z przechadzki można udać się na jeszcze jedną wycieczkę, tym razem – czytelniczą. Oto kilka propozycji, które pozwolą delektować się pięknem przyrody w wygodnym fotelu:

Przyroda Wielkopolski. BIBL. REGION. 000-130747-00-0 „To, co najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne dla wielkopolskiej przyrody” – o tym właśnie jest ta książka. Jeziora, rzeki, fauna, flora, lasy, pola uprawne , wiejskie krajobrazy – to wszystko czeka na nas na kilkuset stronach tekstu uzupełnionych wspaniałymi fotografiami. Wystarczy tylko wziąć książkę pod pachę i wyruszyć w drogę…

Spacerownik Wielkopolski. BIBL.REGION. 000-1444129-00-0. Odkrywa miejsca znane i nieznane, owiane legendą lub zapomniane, jednocześnie przybliżając ich walory przyrodnicze i krajobrazowe. Dowiemy się m.in., że Jezioro Skrzynka to jedyne na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego jezioro skąpożywne czyli ubogie w substancje odżywcze, że w Rogalińskim Parku Krajobrazowym rośnie ponad 800 dębów, a urzekające starorzecze Warty zostało wykorzystane przez Jerzego Hoffmana jako sceneria filmu „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”.

O wielkopolskich parkach krajobrazowych, utworzonych w celu zachowania cennych przyrodniczo terenów przeczytamy w książce Parki krajobrazowe Wielkopolski. Przyroda, krajobraz, człowiek. BIBL.REGION. 000-153309-00-0. Poznamy szlaki piesze, rowerowe i wodne przecinające tereny parków krajobrazowych, przenikniemy w królestwo dzikich ptaków, będące rajem dla ornitologów i wszystkich zainteresowanych obserwowaniem ptactwa. A jest co podziwiać – w samym tylko Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy” żyje ponad 300 gatunków ptaków.

Stada ptaków odpoczywające na powierzchni dużych akwenów podczas jesiennych przelotów to wspaniały widok dla każdego miłośnika przyrody. Któż z nas nie lubi śpiewu ptaków? Dla miłośników ptasiej muzyki polecamy trzy pozycje książkowe: Ptaki Wielkopolski. Monografia Faunistyczna. BIBL.REGION.000-111514-00-0, Ptaki i ludzie. 100 lat leszczyńskiej ornitologii. BIBL.REGION.000-18601-00-0. oraz Ptaki parków krajobrazowych Wielkopolski. BIBL. REGION. 000-111517-00-0, niezastąpione kompendia wiedzy o ptakach Wielkopolski – ich wędrówkach, zimowaniu, liczebności i siedliskach. Przeczytamy m.in., że: łabędzie nieme i krzykliwe regularnie zimują w Polsce, a łabędź krzykliwy w czasach historycznych uchodził w Wielkopolsce za rzadkość. Ptaki to urodzeni podróżnicy – bierzmy z nich przykład i wyruszajmy na jesienne szlaki.

Tym, którzy nie mogą lub nie chcą wyprawiać się daleko poza miasto polecamy spacer po przepięknym ogrodzie botanicznym w Poznaniu. Założony po pierwszej wojnie światowej, został uroczyście otwarty przez prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego, podczas II wojny światowej całkowicie zniszczony, a w 1975 roku wpisany do rejestru zabytków. Wiele gatunków roślin występujących się w ogrodzie posiada właściwości bakteriobójcze – wydziela substancje antybiotyczne oczyszczające środowisko. O tym i wielu innych ciekawostkach można przeczytać w książce pt. Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. BIBL. REGION. 000-074973-00-0.

Szanowni Czytelnicy! Wyruszając na jesienny spacer pamiętajcie jednak, aby wstąpić po książki do naszej Biblioteki na Prusa 3!
Zapraszamy!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: