11 / 09 / 23

Za szkłem i nie tylko, czyli wielkopolskie muzea

Z wirtualnego regału WBPiCAK

kilka książek ustawionych i położonych na stoliku, w tle wysokie rośliny doniczkowe i regał z książkamiMuzea, nie tylko w naszym regionie, oferują rozmaite atrakcje. Na zwiedzających czekają nie tylko przeszklone gabloty, lecz także ciekawe ekspozycje czasowe i wydarzenia kulturalne. Ofertę wielkopolskich placówek przybliżą poniższe publikacje, w tym albumy oraz katalogi zbiorów i wystaw.

Wędrówkę po muzeach Wielkopolski rozpoczniemy od Poznania. Roli wspomnianego miasta w początkach panowania dynastii Piastów poświęcona jest znakomita książka „Tu się wszystko zaczęło : świadectwa początków polskiej państwowości na Ostrowie Tumskim w Poznaniu”. Poczytać można w niej odkryciach archeologicznych i związanych z nimi zabytkach, a także odnaleźć liczne wizualizacje ukazujące prawdopodobny wygląd omawianych obiektów. To niezapomniana podróż do czasów średniowiecza.

Kolejną publikacją poświęconą muzealnictwu w stolicy regionu jest książka pt. „Rzeczy mówią : 100 lat zbiorów etnograficznych w Poznaniu”. Album przybliża historię, działalność kulturalno-edukacyjną oraz zbiory Muzeum Etnograficznego w Poznaniu. Wśród nich znajdują się m.in. przedmioty codziennego użytku, rzeźby, czy elementy ubioru z różnych zakątków świata.

W pamięci wielu osób z pewnością zachowały się obrazy poznańskich ulic mieniących się po zmroku feerią barw. „Nocny Poznań w blasku neonów” to niezwykły album poświęcony historii tytułowych dekoracji. Do estetyki reklamy przywiązywano wagę już w XIX stuleciu, a czasy najintensywniejszego rozwoju neonów to lata 60. XX wieku. Ponadto w kolorową, świetlną ozdobę wyposażany był niegdyś każdy nowo powstały budynek w Poznaniu.

Pianina czy fortepiany często przywodzą na myśl czasy dzieciństwa. Album pt. „Kolekcja zabytkowych fortepianów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku” prezentuje zbiory pochodzące z XIX i pierwszej połowy XX w. Instrumenty te, wykonane nieraz z kosztownych materiałów, ozdobione ornamentami, napisami czy rzeźbami świadczą o roli, jaką odgrywała muzyka w ówczesnej Polsce.

„Katalog zbioru biżuterii Muzeum Okręgowego w Koninie” to publikacja, która przenosi czytelników do świata unikatowych drobiazgów i błyskotek. Przedstawione na kartach książki ozdoby pochodzą z XIX i XX w. z Polski, innych krajów Europy, Stanów Zjednoczonych i Chin. Wśród nich znajdują się m.in. naszyjniki, wisiorki, bransolety, pierścionki, broszki, zegarki i grzebyki, a także biżuteria o charakterze patriotycznym pełniąca niegdyś ważną rolę dla walczących o wolność Polaków.

„Z głowy prababci – czepki, kopki, klapice…” – to katalog wystawy przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Lesznie. Ukazuje wykonane z tiulu i wykończone haftami, niekiedy także wstążkami, nakrycia głowy dawnych mieszkanek Wielkopolski. W albumie odnaleźć można także wzory, na podstawie których wykonywano zdobienia oraz archiwalne fotografie przedstawiające kobiety i dziewczynki w tradycyjnych strojach.

„Na glinianych nogach” to katalog wystawy przygotowanej przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Liczne fotografie przybliżają czytelnikom wykonane z gliny unikalne artefakty będące dziedzictwem kultury łużyckiej. Wśród nich odnaleźć można m.in. podobizny zwierząt, naczynia potrójne oraz w kształcie rogu czy buta.

Książka pt. „Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego” zabiera czytelników w świat dźwięków minionych epok oraz archeologii. Tytuł nawiązuje do wystawy przygotowanej przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Ekspozycja staje się punktem wyjścia do zawartych w publikacji rozważań na temat muzyki, jej historii, kierunków rozwoju i roli w życiu dawnych Słowian, a także używanych przez nich instrumentów muzycznych.

Karolina Dąbrowska

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: