03 / 04 / 24

Wśród konwalii i pod kwitnącą magnolią

Z wirtualnego regału WBPiCAK.

kilka książek na stoliku, część jest ustawiona, część leży na blacieCoraz dłuższe i cieplejsze dni wiosny sprzyjają rozmaitym aktywnościom: rozwijaniu zainteresowań, kontaktowi z przyrodą, spacerom, a także podróżom. Oto kilka publikacji poświęconych przyrodzie, wartym odwiedzenia miejscom, a także sztuce, zarówno mieszkańców Wielkopolski, jak i odwiedzających ją obcokrajowców.

 

Katalog zbioru sztucznej biżuterii Muzeum Okręgowego w Koninie – to album przybliżający czytelnikom niezwykły i kolorowy świat dawnych ozdób. Prezentowane w książce eksponaty pochodzą z XIX i XX w. i wykonane są m.in. ze szkła, metalu, drewna, tworzyw sztucznych oraz mas plastycznych. Materiały użyte do ich produkcji imitują niekiedy np. kamienie szlachetne, a inspiracji często dostarczał świat przyrody.

Kórnik – to pełen zdumiewających zdjęć album przybliżający atrakcje podpoznańskiej miejscowości Należą do nich: pałac o fasadzie nawiązującej do architektury orientalnej, muzealne eksponaty np.: rękopisy z ręcznie malowanymi ilustracjami, a także arboretum. Wiosną podziwiać można tam piękne, obsypane kwiatami magnolie i różaneczniki.

Parki krajobrazowe Wielkopolski : przyroda krajobraz człowiek – ta bogato ilustrowana publikacja przybliża walory przyrodnicze oraz kulturowe kilkunastu parków położonych na terenie naszego województwa. Stwarzają one nie tylko warunki do życia rozmaitych gatunków roślin i zwierząt, lecz także służą popularyzacji dziedzictwa regionu. Autorzy podpowiadają, co warto zwiedzić i zobaczyć.

Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy – jest to złożony z kilku części album, w którym fotografie przyporządkowano poszczególnym porom roku. Przedstawiają one m.in. krajobrazy, a także występujące na tytułowym obszarze drzewa, kwiaty, ptaki, czworonogi i owady. W książce nie brak także zdjęć ukazujących architekturę Żerkowa i jego okolic.

Baranowskie plenery – uczestnicy twórczych spotkań, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, uwiecznili m.in. widoki, uliczki, architekturę oraz przyrodę tytułowego Baranowa oraz jego okolic. Zaprezentowane w książce prace wykonane za pomocą różnych technik plastycznych, nierzadko zaskakują swoją oryginalnością. Książka zawiera także utwory poetyckie.

Poznańskie impresje – to album inspirowany przede wszystkim poznańską architekturą. Zamieszczone fotografie przedstawiają panoramę miasta w ciągu dnia, w nocy, a także z lotu ptaka. W książce nie brak także pewnego rodzaju artystycznych eksperymentów z fotografią.

Okiem przybysza : Poznań by Erik Witsoe – to spojrzenie na stolicę Wielkopolski oczyma amerykańskiego fotografika. Autor przedstawia centrum miasta o różnych porach roku i dnia. Na jego zdjęciach dostrzec można ciekawe efekty wiążące się ze światłem, odbicia czy pejzaże akwatyczne.

Rzeźbiarze ziemi gnieźnieńskiej – to książka poświęcona twórcom ludowym oraz ich dziełom powstałym w XX i XXI w. Tematyka omówionych w publikacji rzeźb i płaskorzeźb charakteryzuje się bogactwem i różnorodnością. Obejmuje m.in. sceny rodzajowe, motywy sakralne, zwierzęta, kapele ludowe, a także zabytki Gniezna. Książka zaprasza nie tylko do odkrywania świata sztuki, lecz także przybliża dawne obyczaje i życie codzienne mieszkańców tytułowego regionu.

Poleca: Karolina Dąbrowska

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: