31 / 05 / 22

Tajemnice Wielkopolski – cz. 1

Malownicze pejzaże, unikatowe zabytki, urokliwe miasteczka i wioski, a także godne polecenia kąpieliska. Nasze województwo ma niewątpliwie sporo do zaoferowania. Polecamy kilka propozycji.

rozłożone i ustawione książki z kolorowymi okładkami, obok donice z zielonymi roślinami, w tle dwa fotele i regał z książkami

Malownicze pejzaże, unikatowe zabytki, urokliwe miasteczka i wioski, a także godne polecenia kąpieliska. Nasze województwo ma niewątpliwie sporo do zaoferowania. Miejsca nietuzinkowe, z tzw. „małą historią” lub po prostu idealne na wypoczynek znaleźć można często w najbliższej okolicy. Poniżej kilka propozycji.

Kiekrz – dzielnica Poznania wraz z pobliską miejscowością o tej samej nazwie to piękny, warty odwiedzenia teren. Rekreację nad tamtejszym jeziorem ułatwia znakomicie zagospodarowany teren. Bogactwo flory i fauny, ścieżki, leżaki, plac zabaw dla dzieci w kształcie statku, jachtkluby i wypożyczalnie sprzętu wodnego to tylko część atrakcji. Okolica przyciąga turystów z całego kraju, związane są z nią także legendy… Więcej ciekawostek w książce Plaża od nowa : Ogólnomiejska plaża z kąpieliskiem w Kiekrzu, sygn. PRAC. KRAJOZN. 007-009269-00-0.

Innym interesującym podpoznańskim regionem jest Kórnik i jego okolice. Do najbardziej znanych tamtejszych atrakcji należą Arboretum z kolekcją m.in. magnolii i azalii, a także Zamek i kościół parafialny. Wszystkie te obiekty wpisane zostały na listę pomników historii. Ponadto w mieście znajduje się obfitująca w unikatowe zbiory Biblioteka Kórnicka, a także jezioro i trasy rowerowe. W dalszym odkrywaniu bogactwa regionu pomocny będzie Leksykon krajoznawczy Gminy Kórnik sygn. BIBL. REGION. 000-161043-00-0.

Chociaż Wolsztyn znany jest przede wszystkim miłośnikom kolejnictwa, w rzeczywistości miasto ma do zaoferowania nie tylko słynną parowozownię. Pałac, przystań żeglarska, zabytkowe kamienice i ich podziemia, kościoły, rzeźby, pomniki oraz urokliwe uliczki – wszystko to obejrzeć można na fotografiach w albumie pt. Wolsztyn mniej znany, sygn. BIBL. REGION. 000-157798-00-0.

Ciekawe miejsca znajdują się także w północnej części naszego województwa. Dolina Noteci to obszar występowania rzadkich gatunków roślin i zwierząt, zwłaszcza ptactwa. Atrakcjami Trzcianki są ponadto Park Ryb Słodkowodnych i Bezasekuracyjny Park Linowy. Trzcianka : miasto i okolice sygn. BIBL. REGION. 000-182024-00-0.

Ziemia Zaniemyska : przyroda, historia, turystyka, sygn. BIBL. REGION. 000-175038-00-0. Tytułowy obszar charakteryzuje się licznymi walorami przyrodniczymi, a także zabytkami architektury i sztuki. Zaniemyśl położony jest także na szlaku hr. Edwarda Raczyńskiego. Z życiem wspomnianej postaci związana jest wyspa na Jeziorze Raczyńskim oraz odbywające się tam w sezonie letnim bitwy morskie. Ponadto w książce poczytać można także m.in. o znaleziskach archeologicznych, historii, dworach, pałacach, kościołach i innych atrakcjach turystycznych regionu.

Wielkopolska obfituje również w rozmaite obiekty i zabytki sakralne. Jednym z najbardziej znanych jest Sanktuarium Świętogórskiej Róży Duchownej położone na wzgórzu w pobliżu Gostynia. Urzekające piękno tego miejsca dostrzec można przeglądając pełen niezwykłych zdjęć album pt. Święta Góra. Gostyń, sygn. BIBL. REGION. 000-118682-00-0. Książka porusza także zagadnienia związane m.in. z historią, architekturą oraz wyposażeniem bazyliki i klasztoru.

Mniej zdecydowani mogą natomiast sięgnąć po opracowania dotyczące całego regionu. Szczególnie godne polecenia jest tu nowe wydanie Kanonu krajoznawczego województwa wielkopolskiego sygn. PRAC.KRAJOZN. 007-9276-00-0, BIBL. REGION. 000-183537-00-0. Ponadto zajrzeć można także do Spacerownika wielkopolskiego sygn. BIBL. REGION. 000-144129-00-0. Obie publikacje zawierają wykaz atrakcji turystycznych w poszczególnych miejscowościach, powiatach i okręgach naszego województwa, a druga z książek – także propozycje wycieczek.

poleca: Karolina Dąbrowska
 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: