19 / 04 / 24

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa! Z tej okazji WBPiCAK przygotowała kilka niespodzianek.

plakat promujący Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przedstawiający dziewczynkę i chłopca czytających książki

Tego dnia w holu biblioteki odbędzie się WIOSENNY KIERMASZ KSIĄŻEK wydanych w ostatnich latach przez WBPiCAK w Poznaniu – zapraszamy w godz. 9.00–16.00.
Na kiermaszu będzie można zakupić książki naszego wydawnictwa: literaturę piękną (poezja, proza, eseistyka), a także tytuły związane z Wielkopolską (albumy, przewodniki, czasopisma).

Przygotujemy znane i cenione serie, jak np.: Wielkopolska Biblioteka Poezji, Biblioteka Poezji Współczesnej, Biblioteka Prozy Współczesnej, Seria Eseistyczna, Maszyna Do Pisania, Humanistyka Środowiskowa. Wszystko w świetnych, wiosennych cenach!

Książki będzie można także wygrać, odpowiadając na pytania w konkursie literackim.

W wypożyczalni wyeksponowane będą także najnowsze tytuły poezji naszego wydawnictwa, które będzie można oczywiście wypożyczyć.

Na naszych czytelników, którzy przyjdą do biblioteki tego dnia i wypożyczą książkę, czeka mały upominek w postaci zakładki upamiętniającej ten dzień.

zdjęcie kobiety siedzącej przy biurku na tle regałów z książkami, obok plakat promujący Światowy Dzień Książki i Praw AutorskichNa zamówienie Polskiej Izby Książki powstał wyjątkowy plakat Magdy „Americangangsta” Górskiej.

Magda Górska (Magda Americangangsta), warszawianka, artystka multidyscyplinarna, w swoich pracach wykorzystuje różne techniki – malowanie, kolaż, ilustrację i fotografię. Uwielbia przełamywać granice między odmiennymi formami sztuki wizualnej. Jej prace były publikowane i wystawiane w galeriach od Nowego Jorku, przez Barcelonę, aż po Seul i Dubaj, trafiły też do kolekcji Museum of Crypto Art (MoCA) i kolekcji prywatnych.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to tradycja sięgająca blisko stu lat.
(materiały ze strony Polskiej Izby Książki https://pik.org.pl/)

Święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Wybrano datę 23 kwietnia – nie przypadkowo. To ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

W 2008 roku Polska Izba Książki, inicjator obchodów tego święta w Polsce, zaprosiła Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Polskie Towarzystwo Wydawców Książki, Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Izbę Księgarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich do współpracy przy organizacji obchodów. Powstał Komitet Porozumiewawczy wspierany przez Instytut Książki. Z roku na rok w dniach wokół 23 kwietnia coraz więcej mówiło się i pisało o książkach, przybywało imprez, konkursów i innych wydarzeń związanych z książką i czytaniem.

Najczęściej mówimy „Światowy Dzień Książki”, zapominając że pełna nazwa tego święta brzmi inaczej, naszej uwadze umykają – prawa autorskie!
Prawo autorskie to prawo twórcy do wyłącznego dysponowania swoją twórczością. Twórca może swoje dzieło podarować, może je za darmo rozpowszechniać, ale może je także wpuścić w obrót handlowy i czerpać zyski ze sprzedaży dzieła. Prawo chroni jego własność tak, jak chroni wszelką własność intelektualną i materialną każdego z nas. To bardzo ważne dla powstawania dzieł, dla rozwoju kultury, nauki i techniki. Bez rozwoju systemu ochrony prawa własności intelektualnej nie byłoby rewolucji przemysłowej i technologicznej.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: